Diş çürüklerinizden bu aşı sayesinde kurtulabilirsiniz

0
179 Okunma
Dişçiye gitmek çoğu insanın korkulu rüyasıdır.. Aslında ağız sağlığının büyük bir parçası olan ağız bakımını ertelemek, korkulan o koltuğa daha sık oturmamıza neden olabilir. Diş doktorları her ne kadar uyarsalar da, diş bakımını ısrarla erteleyen insanların sayısı oldukça fazla.

Bazı insanlar dişlerine ne kadar iyi bakarlarsa baksınlar, diş yapılarından dolayı çürük sorunu yaşarlar. Bu nedenle dişçi koltuğunu sevmeyen kesimin ufak bir parçası, zorunlu olarak çürük tedavisi görüyor. Peki çürüklerinizin sebebi ne olursa olsun bir aşı sayesinde bir daha çürük tedavisine ihtiyaç duymayacağınızı söylesek?

Proteinlerin birleşmesinden oluşuyor

Çin’deki Wuhan Viroloji Enstitüsü’ünde görevli araştırmacılar, diş çürüğünün gelişimini önlemek için proteinlerin birleşmesinden yola çıkan bir teknik geliştiriyorlar. Ayrıca çürüklere neden olan Streptococcus mutans bakterilerini de yok etmeyi amaçlıyorlar.

Söz konusu bakterilerin ürettiği proteinleri dışarıdan takviye ile engelleyecek teknik, ağızda yaralanmalara yol açan yan etkilere sahip. Ekip, şu anda o yaralanmaları en aza indirgeyecek bir ek yöntem arayışına girmiş durumda. Bunun için uzmanlar, fareler üzerinde yapılan deneylerde aşı prototipini burun yoluyla uyguladılar.

Çok sayıda insan yararlanabiliyor

Çalışma sonucunda çürüklere neden olan bakterilerdeki protein üretiminin %64.22lik bir kısmı engellenmiş oldu ve başarılı örneklerin %53.9’luk kısmında yan etkiler gözlemlendi. Genel olarak bu tekniğin yüksek oranlarda koruma sağlamadığı gözlemlense de Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çürük, önemli bir sağlık sorunu olmayı sürdürüyor.

Okul çağındaki çocukların %60 ile %90’ı, normalde yetişkinlik çağlarında yaşamaları gereken çürükleri erkenden yaşıyorlar. Bu nedenle söz konusu çürük aşısından çok sayıda insan yararlanabilir. Gelişmeler umut verici olsa da, aşının klinik testlerine başlamak için biraz daha vakte ihtiyaç var. Özellikle temel sağlık hizmetlerine erişimi olmayan bölgelerde kullanılması beklenen ilaç, nadiren diş hekimi gören insanlara yardımcı olacak. Uzmanlara göre yine de düzenli diş bakımının yerine geçecek bir şey henüz keşfedilmiş değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz