14 Ağustos Pazar 2022

Dünyanın her yerinde “Kadınsız Bir Gün” eylemleri


8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde dünyanın dört bir yanında düzenlenen Kadınsız Bir Gün eylemleri damga vurdu. İlk kez Trump’un seyahat yasağı ile başlayan Bir Gün eylemleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü de unutulmadı.

Dünyanın her yerinde eşitsizlikten, kendilerine uygulanan psikolojik ve sosyolojik baskılardan şikayetçi olan kadınlar, Kadınlar Günü’nde işe gitmeyerek hakkını meydanlarda aradı. Eylemlerin amacı, kadınsız bir iş hayatının nasıl olacağını bir günlüğüne bile olsa gösterebilmek oldu.

Örgütlenen eylemler çerçevesinde kadınlar çalıştıkları iş yerlerine gitmediler. Aynı zamanda (Amerika) bir gün boyunca hiç para harcamayarak, kadınsız bir iş hayatının ve ekonomik hayatın ne gibi sonuçlara neden olacağını göstermeye çabaladılar.

Uluslararası Kadın Grevi‘nin büyük çağrısı ile dünyanın geri kalanındaki kadınlar harekete geçtiler. Eşitsizlik ve düşük maaş şikayetleriyle, elliden fazla ülkede eylemler gerçekleşti. Hatta katılımın yoğunluğu sebebiyle ABD’de bazı eyaletlerde, öğretmen azlığından dolayı okullar bir gün tatil edildi.

Elbette tüm bu eylemleri uzaktan izlerken, kadınların asıl şikayet ettiği şeyleri tüm çarpıcılığıyla görmek gerekiyor. Toplumsal eşitsizlik, bazı ülkelerde uygulanan az maaş politikaları kadınları bezdirmiş durumda. Eylemlerin başarıya ulaşıp, ulaşmadığını ise zaman gösterecek.

YAZAR: Emin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır ve aynı zamanda çocukluktan beri tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon irobot

Amazon’dan büyük yatırım. iRobot satın alındı!

Tüm dünyanın e-ticaret merkezi haline gelen Amazon, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’de dahil olmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.