Facebook 13 yaş altı çocuklar için yeni bir uygulama geliştirdi

0
1.655 Okunma
facebook

Sosyal medya devlerinden biri olan Facebook çocukları hedef alan bir uygulamayı hayata geçirerek Messenger Kids’i piyasaya sürdü.

Aslında 13 yaşının altındaki bireylerin Facebook kullanma gibi bir yetkisi yok. Fakat malesef bunun kontrolü sağlanamıyor. Şu anda 20 milyondan fazla 13 yaşından fazla üyenin bulunduğu düşünülüyor.

Ailelerden izin gerekecek

Facebook uygulamadan elde edilen verilerin reklamlarda kullanılmayacağının temennisini verirken anne ve babalardan çocuklarının platforma katılıp katılamayacağı konusunda izin istiyor.

Siber Zorbalık’a karşı farkına var hareketi başlıyor!

Messenger Kids hangi özellikleri sunacak?

Uygulama Facebook’un mesaj uygulamasının daha basit ve kapalı bir versiyonu. Uygulamanın ürün müdürü Loren Cheng “Anne ve babalar giderek artan oranda çocuklarının tablet ve akıllı telefon kullanmasına izin veriyor. Ancak aynı zamanda hangi uygulamaların onlara uygun olduğu konusunda kaygıları var. Araştırmalarımız, ebeveynlerle görüşmelerimiz ve uzmanların yönlendirmesi sonucu böyle bir uygulama geliştirdik” dedi.

facebook

Facebook onaylanan yetişkinlere de izin veriyor

Messenger Kids uygulaması her iki çocuğun anne ve babalarının izin vermesi kaydı ile arkadaş olmalarına izin veriyor. Daha sonrasında bu iki çocuk birbiri ile canlı video sohbeti yapabiliyor, mesaj ve resim gönderebiliyor. Çocukların birbirleri ile daha etkili bir iletişim kurabilmesi için özel oluşturulmuş GIF, etiket ve maske kütüphanesi de olacak.

Facebook’un onay verdiği yetişkinler de uygulamayı kullanıp çocuklar ile iletişime geçebilecek fakat yetişkinlere mesajlar Facebook Messenger üzerinden gelecek.

Çocuklar hakkında toplanan veriler ABD’deki çocukların internet üzerindeki mahremiyetinin yasasına uygun hareket eden üçüncü taraflarla facebook tarafından paylaşılabilecek.

Uygulamanın kaydolan çocukların yaşını otomatik olarak bilemeyeceğini ve yeterince büyüdüklerinde normal Facebook’a geçmeleri için herhangi bir bildirim almayacakları belirtildi.

Çocuk eğer normal Facebook’a geçmek isterse bu yepyeni bir hesap olacak ve Messenger Kids’deki verileri bu hesaba aktarılmayacak.

Messenger Kids ilk etapta sadece ABD’de ve App Store’da hizmete sunulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz