IMEI kayıt ücretine zam geldi! Telefon kayıt ücreti ne kadar oldu?

0
1.400 Okunma

Telefonlarda pasaport kayıt ücretine zam geldi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki IMEI kayıt ücreti ne kadar oldu?

IMEI kayıt ücreti zammı ne kadar oldu?

Yurt dışından bir telefon satın aldığınızda cihazı pasaport kaydı olmadan yalnızca 120 gün kullanabiliyorsunuz. 120 günün sonunda satın aldığınız cihazın şebeke gerektiren özelliklerini kullanamıyordunuz. Yurt dışından satın aldığınız cihazı rahat bir şekilde kullanmak için kendi pasaportunuz üzerine kayıt ettirmeniz gerekiyor. Bu ücret 6 bin TL idi. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre artık pasaport kayıt ücreti 20 bin TL olacak.

akıllı telefon pasaport kayıt ücreti

Resmi Gazete’de alınan kararla ilgili olarak;

Karar Sayısı: 7344

Ekli “492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı Tarifelerde Yer Alan Maktu Harç Tutarının Yeniden Belirlenmesine Dair Karar”ın yürürlüğe konulmasına, 492 sayılı Harçlar Kanununun mükerrer 138 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.

492 SAYILI HARÇLAR KANUNUNA BAĞLI TARİFELERDE YER ALAN MAKTU HARÇ TUTARLARININ YENİDEN BELİRLENMESİNE DAİR KARARLAR

Madde 1- (1) 2/7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı, (9) sayılı tarifenin “II-Sürücü belgesi harçları” başlıklı bölümü hariç olmak üzere, tarifelerde yer alan ve 2023 yılında uygulanan maktu harç tutarları (maktu ve nispi harçların asgari ve azami miktarlarını belirleyen hadler dahil) yüzde 50 oranında arttırılmış, alınan Kanuna bağlı (8) sayılı tarifenin “VIII-Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı” başlıklı bölümünün (1) numaralı fıkrasında yer alan harç tutarı 20 bin TL olarak yeniden belirlenmiştir.

Madde 2- (1) Bu Karar yayımı tarihini izleyen gün yürürlüğe girer.

Madde 3- (1) Bu Karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz