Kariyer sahibi olmak isteyen girişimci kadınlara çiçek gibi fırsat!

0
644 Okunma

Girişimciler ve yeni şirketlere ev sahipliği yapmayı görev edinen Workinton, kadınların iş hayatında daha etkin rol almasını destekliyor. Canlı çiçek tasarımı alanında kariyer yapmak ve işletme açmak isteyen kadınlara inovatifçiçekçilik anlayışını aşılayan Esra Şavkıner, Workinton Maçka/Nişantaşı şubesinde atölye çalışması gerçekleştirdi.

20 kadın girişimcinin katıldığı Kesme Çiçek Atölyesi’nde, kadın girişimcilerin yolunu açmak ve onlara vizyon kazandıracak teknikler öğretildi. Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olan Esra Şavkıner, Türkiye’nin ilk çiçek okulu girişimi olan Florart’ı kurdu.

Atölye’den 150 kadın mezun oldu!

Çiçek tasarımı alanının Türkiye’de yeni yeni gelişen bir alan olduğunu söyleyen Esra Şavkıner, “Ülkemizde kesme çiçek alanında kalifiye işçilik ve bilinçli tüketim konusunda eksiklikler var. İngiltere Kraliyet Ailesinin çiçek tasarımcısı JudithBlacklock’ın kurucusu olduğu İngiltere’nin en prestijli çiçekçilik okulundan profesyonel çiçekçilik eğitimi aldım. Londra’nın köklü çiçek tasarımcıları ile çalışma fırsatım oldu. Şimdi de profesyonel olmak isteyen girişimci adaylara eğitim veriyorum” dedi.

Çiçeğin katma değerinin tasarım olduğunu aktaran Esra Şavkıner, atölye çalışmaları gerçekleştirerek hobilerin mesleğe dönüşmesine katkıda bulunduğunu ve kariyer değiştirmek isteyen profesyonellere yön gösterdiğini söylüyor.

Çiçek tasarımı konusundaki hobi ve profesyonel eğitimlere daha çok kadınların ilgi gösterdiğini söyleyen Florart Kurucusu Esra Şavkıner, “Yavaş yavaş kadın egemen bir çiçekçilik sektörüne doğru gidiyoruz diyebilirim. Eğitim alan kadınların yüzde 60’ı ilk yıl içinde profesyonel olarak çiçek tasarımı işine geçiyor. Bugüne kadar Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 150 kadına kesme çiçek tasarımı konusunda belge verdik ve girişimlerinin önünü açtık” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz