Kilo vermek için ev işi yapın

0
428 Okunma

Günümüzde pek çok insanın temel problemi, kendi ihtiyaçlarına pek zaman ayıramamak. Özellikle evli ve çocuklu insanlar, spora zaman ayıramadıkları için yıllar geçtikçe egzersiz ve spordan uzaklaşmaktalar. Bu yaşam biçimi de zaman ilerledikçe çeşitli ciddi problemlere yol açmaktadır. Bu problemlerin zamanla birlikte hem fiziksel hem de psikolojik yan etkileri ortaya çıkmakta.

Daily Mail‘in yer verdiği yeni bir araştırma, yalnızca ev işi yaparak formda kalınabileceğini ortaya koyuyor. Ev işlerinin bol kalori yaktırdığını işaret eden bilimsel veriler elbette yalnızca kadınlar için değil, erkekler için de geçerli! Neredeyse bütün ev işleri, yürüme bandında yapılan tekdüze hareketlerden çok daha etkili. Mesela, büyük bir sepet dolusu ütü yapmak, ortalama 250-300 kalori verilmesini sağlıyor.

Ev temizliği ile kalori yakabilirsiniz

Good Housekeeping Enstitüsü (GHI) toz alma, yerleri süpürme ve banyoyu temizleme gibi ev işlerinin evden çıkmadan kalori yakmak için çok etkili olduğunu ortaya koydu. Araştırma, iki saat yoğun bir şekilde ev işi yapan katılımcıların yaklaşık 600 kalori yaktığını gösteriyor. Bu miktar, 5 km’lik bir koşu sonrası yakılan 374 kalorinin yaklaşık iki katı kadar!

Bu veriler sonucunda, 20 dakika boyunca banyoyu temizlemek yaklaşık 100 kalori yaktırıyor. Cam temizlemek de çok kalori yaktıran bir iş… 20 dakika cam temizleyince yakılan kalori miktarı yaklaşık 115. Eğer 40 dakika boyunca toz alırsanız yaklaşık 200 kalori yakacaksınız. 20 dakika yerleri silmek ise yaklaşık 107 kalori yaktırıyor.

Evi süpürmek listenin en alt sırasında yer alsa da, 20 dakika ev süpüren katılımcıların yaklaşık 86 kalori yaktıkları tespit edilmiş. Bundan böyle ev temizledikten sonra keyif kahvenizi içerken gönül rahatlığıyla canınızın çektiği şeyi yiyebilirsiniz. Çünkü bunu hak ettiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz