Mükemmeliyetçi kadınlar ve işkolikler risk altında

0
157 Okunma
Cheerful young beautiful woman making some notes in notebook and looking at charts with smile while sitting at her working place

Modern hayatın stresi, yoğun iş temposu, kronik yorgunluk… Tüm bunlara bir de vücuttaki inatçı kas ağrısı ve tutulmalar eşlik edince hayat giderek zorlaşıyor. Neredeyse günümüzün moda hastalığı haline gelen, halk arasında kulunç olarak da bilenen, yumuşak doku romatizması anlamına gelen fibromiyalji pek çok kişiyi etkisi altına alıyor. Liv Hospital Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Kader Keskinbora, fibromiyaljinin yüzde 80 oranında mükemmeliyetçi kadınlar ve işkoliklerde görüldüğüne dikkat çekiyor.

Ağrıya sebep oluyor

Fibromiyalji; boyun, sırt, boyun, omuz ve kalçalarda bir türlü geçmek bilmeyen tutulmalar, kas ağrılarına neden oluyor. 3 aydan uzun süren yaygın kas-eklem ağrısı, vücutta bazı hassas ağrılı noktalar, yorgunluk, sabah tutukluğu ile karakterize kronik bir hastalık olan fibromiyalji her yaşta ve her iki cinste de görülebiliyor. Ancak sıklıkla 25-60 arası ve kadınlarda, erkeklerden daha fazla rastlanıyor. Özellikle mükemmeliyetçi kadınlar ve işkolikler risk altında!

Uyku bozukluğu ağrıyı artırıyor

Strese bağlı olarak gelişen tutulmalar, beyin ve çevre sinirler arasındaki iletimde görev alan serotonin ve adrenalin gibi bazı kimyasal maddelerde eksiklik veya bozukluğa neden olabiliyor. Vücutta ağrı algılanmasında önemli olan bu maddelerin eksikliği üzerine eklenen, aşırı stres ve endişe ise durumu daha karmaşık bir hale getiriyor. Son çalışmalar depresyon, uyku bozukluğu ve çevresel faktörlerin fibromiyalji yakınmalarını kısır döngüye çevirdiğine dikkat çekiyor.

Tek seanslık radyofrekans tedavisi

Tedavide öncelikle serotonin ve adrenalin maddelerini yerine koyan antidepresanların kullanımı büyük önem taşıyor. Bu tedaviyle birlikte boyun, omuz ve sırttaki ağrılı tetik noktalara radyofrekans tedavisi uygulanıyor. Bu işlem, radyofrekans akımı üreten özel bir jeneratör ve bu akımı dokuya ileten bir radyofrekans iğnesi ile ağrılı tetik noktalara girilerek 10 dakika sürüyor. Yapılan işlemin başarı oranı yüzde 70 oranında… Hastalara bir defa uygulanan bu işlem, ortalama 6 ay ila 2 yıl süresi boyunca hastaların boyun ve sırt ağrılarını azaltıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz