Rekabet Kurulu’ndan Trendyol’a para cezası!

0
129 Okunma

Rekabet Kurulu’nun başlattığı soruşturma sonucunda Trendyol, 61 milyon liranın üzerinde para cezasına çarptırıldı.

61 milyon 342 bin 847 lira idari para cezasına çarptırıldı

Rekabet Kurulu, geçtiğimiz haftalarda Trendyol’un rakip verilerini kullanarak haksız bir şekilde avantaj sağladığını öne sürerek soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sonucunda nihai karar açıklandı.

trendyol soruşturma

Rekabet Kurulu, DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ’nin ( kısaca Trendyol’un) çok kategorili e-pazaryeri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasına yönelik olarak yürütülen ön araştırma sonucunda başlattığı soruşturmanın kararını açıkladı. Soruşturma sonucunda Trendyol, 61 milyon 342 bin 847 lira idari para cezasına çarptırıldı. 

Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklama şu şekilde;

“DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ’nin (TRENDYOL) çevrim içi pazaryeri pazarındaki uygulamalarıyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla Rekabet Kurulunun 23.09.2021 tarih ve 21-44/650-M sayılı kararıyla yürütülen soruşturma tamamlandı.
26.07.2023 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; TRENDYOL’un algoritmaya müdahale ederek ve pazaryerinde satış yapan üçüncü taraf satıcıların verilerini kullanarak kendi perakende faaliyetine haksız olarak avantaj sağladığı, bu eylemlerinin rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırıcı nitelikte olduğu ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği değerlendirilerek adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz