Teknoloji engelliler için de gelişiyor: Fujitsu Ontenna

1
317 Okunma

Teknolojinin güzel yanı bizim için hayatı kolaylaştırması ve yaşam standartlarımızı yükseltmesidir.  Bu alanda hizmet veren birçok firma ve kuruluş var. Teknolojik ürünleri ile tanıdığımız Fujitsu da bunlardan bir tanesi. Japonya merkezli bu firma şimdi, işitme engelli insanlar için faydalı bir ürün geliştiriyor. Uzun süredir üzerinde çalışılan ve geçtiğimiz senelerde prototipi oluşturulan Ontenna,  satışa sunulmak için henüz yeterli görünmüyor. Geliştirme aşamasında olan ürün şimdiden büyük ilgi topluyor.

Fujitsu Ontenna

Fujitsu Ontenna Özellikleri

Saç tokası şeklinde tasarlanan Ontenna, yaşlı insanların yeterince saçının olmama ihtimali ve saçı olmayan insanlarında kullanabilmesine imkan tanımak için kulağa takılabilecek bir versiyonu daha geliştirmiş. Yumuşak bir yapıya sahip olan ve yaklaşık 256 faklı titreşim ve ışık yoğunluğu verebilen cihaz, dışarıdan gelen sesin şiddetine göre geri bildirimler sağlayacak. Ontenna sayesinde çalan zilin sesini veya telefonunuzun sesini ayırt edebileceksiniz. Gelişim aşamasında olan bu ürün kalabalık bir ortama girildiğinde sesleri ayırt edemeyecek ve aşırı titreşim gösterebilecek. Bu ve benzeri bazı eksiklikleri optimize edilmeye çalışılıyor.

Ürünün ciltte değil de saçta kullanılması yapılan deneyler sonucunda verilmiş bir karar. Bu sayede kullanıcıların titreşimden duyabilecekleri rahatsızlık en aza indirilmeye çalışılmış. Şuan ki çalışmalar Ontenna’nın  Bluetooth yoluyla tamamlayıcı bir uygulamaya sahip olması yönünde.

Ürün birçok kişi üzerinde sürekli denenerek geliştirilmeye devam ediliyor. Şu zamana kadar kullanan işitme engelliler üründen memnun. Ürünü kullandıklarında sesleri ayırt edebilecek duruma geldiklerini söylüyorlar. Fujitsu Ontenna gelişmeler tamamlanıp satılmaya başlandığında işitme engelleri için bir umut ışığı olacak.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz