17 girişimci kadının oluşturduğu Lavanta Kokulu Köyü

0
1.093 Okunma

Adım attığınız andan itibaren sizi mis gibi kokusuyla çepeçevre saran, mosmor görüntüsüyle kendinizi Fransız bahçelerinde hissetmenizi sağlayan bir yer Isparta’nın Kuyucak Köyü. Yani artık daha çok bilinen adıyla Lavanta Kokulu Köy‘den bahsediyoruz.

Kadının emeği ve gücünü de simgeleyen ve ülkemiz için bir başarı kaynağı olan bu güzelim köyün hikayesi sizi çok etkileyecek cinsten. Türkiye’nin lavanta ihtiyacının %93‘ünü karşılayan 250 kişinin yaşadığı küçücük bir köyden söz ediyoruz.

Emek ve sevgi temelli köy

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı olan Kuyucak Köyü’ndeki bu efsanevi köy 250 kişilik bir nüfusa sahip. Ancak bir grup kadın binbir emekle ve sevgiyle bu köyü öyle bir hale getiriyorlar ki köyde turizm patlaması yaşanmasını sağlayarak, aynı zamanda Türkiye’nin lavanta ihtiyacının %93’ünü karşılayan bir tarım cenneti haline getiriyorlar.

Bazıları evlerini pansiyona çeviriyor, köy meydanına restoranlar inşa ediliyor, evler rengarenk boyanıyor ve köy yerli-yabancı turistin gözlerini bayram ettirecek bir cazibe merkezine dönüşüyor.

İlham verecek türden bir köy

Bu başarı hikayesi ise herkese ilham verecek türden. Aslında Kuyucak Köyü’nde 45 yıldır lavanta yetiştiriliyor. Ancak bir gün kaymakam Gürkan Cunda köyü ziyaret ettiği sırada o kadar etkileniyor ki köyün tüm kadınlarını topluyor ve Kuyucak Köyü Lavanta Projesi‘ni oluşturuyor. Bu projeyle Gelecek Turizm‘de yarışmasına katılan köy birinci oluyor.

Bundan sonra her şey çok daha güzel bir hal alıyor. Köyün kadınlarına güzel konuşma ve diksiyon, ev pansiyonculuğu, saha rehberliği, lavanta yetiştiriciliği, girişimcilik, tanıtım ve pazarlama, temizlik ve hijyen, turizm işletmeciliği eğitimleri gibi birçok eğitim veriliyor. Kadınlar eğitimle de kalmıyorlar, 17 kadın bir araya gelerekLavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi“ni kuruyor.

Ziyaretçi sayısını iki katına çıkarmayı planlıyorlar

Geçen sene turizm krizi yaşanırken bile çok sayıda turist alan, 5 bin olan ziyaretçi sayısını önümüzdeki dönemde iki katına çıkarmayı planlayan lavanta kokan bu köyün kadınları büyük bir alkışı hak ediyor. Hem emekleri hem de fedakarlıkları için.

İnsanların mor lavanta tarlaları içinde fotoğraf çektirmek için sıraya girdiği, ülke ekonomisine büyük katkıda bulunan Lavanta Kokulu Köy emekçisi bu güzel kadınları alkışlamayalım mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz