2017’nin estetik trendleri neler oldu?

0
314 Okunma
Over the shoulder shot of an attractive young woman looking at her reflection in a mirror

Estetik, modern hayatın vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. HLC Tıp Merkezi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özerk Demiralp, gelişen teknoloji sayesinde gün geçtikçe kendini yenileyen estetik cerrahinin son trendlerini anlatıyor.

Estetiğe olan yaklaşımlar değişiyor

Eskiden “Ne gereği var?” denilen bütün yaklaşımlar yerini yavaş yavaş “Neden bunu yaptırmayayım ki? Yaptırırsam psikolojik olarak kendimi çok daha iyi hissederim” yaklaşımına bırakıyor. Büyük şehirlerde yaşayan sosyoekonomik durumları yerinde olan kişiler, zamanı daha verimli kullanma açısından kısa sürede yaptırabilecekleri ve hızlı sonuç alabilecekleri yöntemleri tercih ediyorlar.

Ameliyatsız estetik kavramı, son 10 sene içerisinde dijital medyanın gücüyle ciddi bir yükseliş gösterdi. Lazer uygulamalarına; dolgu, botoks, mezoterapi, PRP ve ameliyatsız iple yüz germe gibi günümüzde trend olan yöntemler eklendi.

2017’de trend olan estetikleri birlikte inceleyelim.

PRP ile kendi kendinizi yenileyin

PRP ile kök hücre tedavisi, son yıllarda sıklığı artan işlemlerden biri. İşlem, kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrifüj işlemine tabi tutulmasıyla başlıyor. Ardından bileşenlerine ayrıştırılan ve elde edilen trombosi yönünden zenginleştilmiş plazma, aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri veriliyor.

Trombositler, vücutaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularında herhangi bir hasar oluştuğunda kanın trombositleri, bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombositi verebilmek. Böylece hasarlı dokunun onarımı, hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır. Bu sayede cildin gençleştirilmesi ve yeniden yapılanması mümkün olabilir.

Fazla yağlardan kurtulmanın etkili yolu

Liposuction ameliyatı vücut konturlarının düzeltilmesi, egzersiz ve diyetle azaltılamayacak bölgesel yağ fazlalıklarının alınması için halen en etkin tedavi yöntemi. Lazerlerin liposuction ile kombine edilmesi kişinin daha çabuk işe dönmesini sağlıyor, morluk ve düzensizliklerin oluşumunu azaltıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz