18 Nisan Pazar 2021

Akıllı ev sistemleri ile yeni bir meslek doğuyor


Akıllı ev sistemleri her geçen gün çoğalıyor. Hem dünyaca ünlü teknoloji devleri hem de ufak çaplı girişimler bu konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bunlardan biri de Macar startup Chameleon. Şirket, dünyanın ilk yapay zeka tabanlı akıllı ev sistemini geliştirdi.

Akıllı ev sistemleri yapay zeka ile güçleniyor

Chameleon tarafından geliştirilen yeni sistem verileri topluyor, analiz ediyor, bir binanın enerji ihtiyacını tespit ediyor. Böylelikle ısıyı azaltıp artırıyor. Aynı zamanda bunun için doğru zamanı da hesaplıyor. Yeni nesil akıllı ev sisteminin temel fonksiyonları arasında hareket sensörü, deklanşör kontrolü, uzaktan erişim, gece modu, ısıtma ve soğutma, aydınlatma kontrolü ve ses kontrolü yer alıyor.

Uluslararası pazar için de sunulacak olan akıllı ev sistemi, gelecekte yeni teknolojik çözümlere ve profesyonellere olan ihtiyacın artacağını gösteriyor. Akıllı ev teknisyeni diye bir mesleğin de ilerleyen zamanda hayatımıza gireceği söyleniyor.

Chameleon yeni teknolojisinin yanında elektrikçileri yeni sistemlere hazırlayacak staj programları da uyguluyor.

YAZAR: Hazal Orta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hafta sonu kısıtlamasında bitirebileceğiniz 5 dizi

Hafta sonu kısıtlamalarında yapabileceğimiz aktivitelerin başında film/dizi izlemek geliyor. Bu yazımızda sizler için hafta sonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir