Alzheimer’ı önceden tespit edebilen yapay zeka geliştirildi

0
369 Okunma
Jigsaw puzzle, of senior man, falling apart

Günümüzde ne yazık ki Alzheimer hastalığı için henüz tam bir tedavi yöntemi yok. Ancak araştırmacılar, en azından hastalığın erkenden teşhisi için önemli buluşlar yapılmaya devam ediliyor.

Hastalığın erken teşhisi, hem hastalığın etkilerini yavaşlatmak hem de önceden hazırlık yapabilmek adına bir hayli önemli. Alzheimer Hastalığı kendini unutkanlık olarak göstermeye başlayan ve zamanla insanın kendini bile tanımasında zorluklar çıkartan kronik bir nörolojik rahatsızlık. Sadece ABD’de bu hastalığa sahip 5,5 milyon, ülkemizde ise yaklaşık 500 bin kişi olduğu tahmin ediliyor.

Hastalığın erkenden tespit edilmesi bekleniliyor

İtalya, Bari Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar yapay zeka kullanarak hastalığın erken teşhisi için önemli bir yol kat etti. Geliştirilen algoritma ile birlikte, hastalık çok daha erken teşhis edilebilecek.

38 Alzheimer hastasına ait 67 MRI taraması ile birlikte hastalık olmayan 29 taramayı yapay zeka ile bütünleyen araştırmacılar, bu taramaların analiziyle birlikte çok daha erken tanıyı mümkün kıldı. Teşhiste %86 başarı oranı yakayan yapay zeka, şimdilik ne yazık ki herkes tarafından kullanılmak için henüz erken aşamada. Ancak yakın gelecekte bu sistemin kullanılmasıyla birlikte önemli bir yol kat edilecek gibi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz