Şehri serinleten boya: CoolSeal

0
477 Okunma

Durmaksızın ilerleyen teknoloji gezegendeki sıcaklık artışları ile mücadele etmenin de yolunu bulmuşa benziyor. Los Angeles’ta büyük bir farklılık oluşturabilecek bir değişim keşfetti. Sokakları griye boyamak. Ancak bu, sıradan bir gri boya değil.

Philips EverPlay video inceleme

Aslında bu boya iniş pistlerinin oluşturduğu ısıyı gizleyerek, onları tepedeki casus uydulara karşı daha az görünür hale getirmek için geliştirilmiş, CoolSeal adı verilen özel bir kaplama enerji tasarrufu için büyük önem taşıyor.

Güneş ışınlarını yansıtıyor

CoolSeal’in güneş ışınlarını yansıtması buradaki dikkat çeken bir detay. Ayrıca boya, şehrin en sıcak bölümlerinden birindeki otopark üzerinde test ediliyor ve yer seviyesinde sıcaklıkları azaltma potansiyelini gösteriyor.

Şehir yetkilisi Greg Spotts, aynı otoparkta CoolSeal ile kaplanan alanın, siyah asfalttan ortalama 5 derece daha soğuk olduğunu söyledi. İşlem yapılan asfaltın ise neredeyse daha düşük bir oranda ısındığı belirtiliyor.

Klimaların açılması enerjiyi sömürüyor

Herhangi bir şehirde kalabalık bir insan nüfusunun olması, şehrin sıcaklığının çevre bölgelere kıyasla 12°C’ye daha fazla olmasına neden olabiliyor. Bu durum daha sonra en sıcak şehirlerde ısı bitkinliği tehlikesinin artması anlamına geliyor ve tabii ki, daha fazla insan klima kullanıyor ve bu da enerjiyi sömürüyor.

CoolSeal ile kaplanan yolları ve otoparkları aydınlatmak için de daha az enerji gerekiyor. Yapılan çalışmalara göre, bir şehirdeki ağaç sayısını arttırmak ve binaları bitkisel yaşam ile kaplamak da sıcaklıkları düşürebilir ve karbondioksit seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz