Amazon Go: ilk insansız süpermarket!

1
727 Okunma

Geçtiğimiz günlerde Amerika‘nın Seattle şehrinde Amazon‘un oluşturduğu Amazon Go isimli, ilk para kullanmadan alışveriş yapabileceğiniz kasiyeri olmayan süpermarketi halka sunuldu.

Amazon Go adını verdikleri market 22 Ocak‘ta kullanıma açıldı. Müşterilerin akıllı telefonlarını üzerinden bilgilerini taratarak girebilecekleri marketin çalışanı bulunmuyor.

Bilgisayar görüşü sistemi AI ile çalışan çalışansız market, ürünler raflardan alınırken bunları kayıt altına alabiliyor. Mağazadan ihtiyaçlarınızı aldıktan sonra herhangi biriyle konuşmanıza ve kasada ödeme yapmanıza gerek kalmadan çıkış yapmanızı sağlıyor. Görebileceğiniz tek çalışanın alkol almaya geldiğinizde kimliğinizi kontrol eden kişi olacağı belirtildi.

Geniş çaplı süpermarketlerde bulunun her şeyin Amazon Go’da bulunamayacağı belirtilirken müşterilerin genellikle hazır yiyecekleri, içecekleri, et ürünlerini ve çeşitli atıştırmalıkların bulunacağı vurgulanıyor.

İlk hırsızlık vakası yaşandı

Asıl amacın müşteriye hız kazandırmak ve zaman kaybını önlemek olduğu belirtilen kasiyersiz market Amazon Go, geçtiğimiz günlerde ise bir kullanıcının marketten yoğurt aldığını ancak sistemin bunu göremediğini söylediği Twitter içeriğini paylaştı.

Amazon’un konuyla ilgili açıklaması ise şu şekildeydi; ”Bizim için en önemli olan müşterilerimiz için geleceğin alışveriş teknolojisini getirmek ve bu tarz olaylar bizim ne yönde ilerlememiz gerektiği ve neleri düzeltmemiz gerektiği hakkında rehberlik ediyor.” 

Gerçekleştirilen bu büyük yeniliğin ileriki zamanlarda hangi aşamalara geleceğini beraber göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz