18 Nisan Pazar 2021

Apple’ın gizlilik odağında ertelediği hamlesi


Apple-gizlilik-ozelligi-00

Apple’ın eylül ve ekim aylarında kullanıcılara sunmasının beklendiği iOS 14 pek çok yeniliği bünyesinde barındırıyor. Bu sürüm özellikle gizlilik noktasında kullanıcıların gerçekten de işini kolaylaştıracak ve  daha şeffaf bir deneyim sunacak ancak yeni duyuruyla beraber söz konusu gizlilik hamlesi erteleniyor. Apple gizlilik özelliği gelecek yıla erteleniyor!

Apple gizlilik özelliği üzerinde duruyor ancak ertelendi!

Geçen hafta gizlilik politikasında yayımlanan reklamla gündeme gelen Apple, iOS ve iPadOS cihazlarında kullanıcıya gizlilik sunmayı vadettiği özelliğini erteleme kararı aldı. Şirket bu özelliği önümüzdeki yılın başlarına kadar erteleyeceğini ve geliştiricilerin bu yazılım değişikliğine uymak için zamana sahip olacağını duyurdu.

iPhone 11 uretimi

Şirket, medya kuruluşlarına, bu değişiklik etkinleştirildiğinde iOS ve iPadOS mobil kullanıcılarına uygulama bazında verilerin izlenmesine, izin verme veya reddetme seçeneği sunacağını söyledi. Apple aynı zamanda uygulama geliştiricilerine de bu noktada gerekli değişiklikleri yapmaları için zaman veriyor.

Apple’ın gizlilik odaklı özelliği bu durumda 2021’in başlarında kullanıma sokulacak. Bildiğiniz gibi Apple, haziran ayında iOS 14’ün piyasaya sürülmesiyle kullanıcılara sunulacak özelliklerin yeni gizlilik değişikliklerini duyurmuştu. Facebook, yeni değişiklikle ilgili en endişeli şirketler arasında yer alıyor. Bu gizlilik değişikliği daha çok konuşulacak gibi duruyor.

Apple’ın öğrencilere önerdiği uygulamalar!

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online alışveriş ile tasarruf etmenin püf noktaları

Pandemi ile yaygınlaşan internet üzerinden alışveriş bu dönem öncesinde de birçok kişi tarafından tercih ediliyordu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir