Aradığınız ürünleri yerinde bulun!

0
129 Okunma
PA_LC2_AP_Retail_08.jpg

Mağazacılık sektöründeki markalar, özellikle stok sorunları ile karşılaştıklarında farklı teknolojilerden yardım alıyorlar. Üretildiği andan satıldığı ana kadar ürünü takip edebilmeyi sağlayan bir teknoloji olan RFID teknolojisiyle de markaların istediği yardıma cevap gelmiş oluyor.

Satış danışmanlarının mobil olarak taşıyabildikleri kablosuz el terminalleriyle mağaza içerisindeki her bir ürünün hangi reyonda, hatta hangi rafta olduğu bilgisine anında ulaşmak mümkün olabiliyor. Böylece müşteri taleplerine de cevap verilirken, eksik ürünler günlük olarak takip edilebiliyor, yerine yenileri konulabiliyor.

Fazla stokların azalması ve ürünlerin reyonda bulunurluğunun artışı ile müşterilerin istedikleri zaman istedikleri ürüne ulaşarak, satın alma yapabilmeleri sağlanıyor.

Hemen hemen tüm tüketicilerin başına gelen, aradığı ürünü bulamama sorunu, alışverişi keyif olmaktan çıkartarak zaman kaybı ve hayal kırıklığına dönüştürüyor. Yapılan araştırmalar da aradığı ürünü rafta bulamayan müşterilerin yüzde 30’unun satın almaktan vazgeçtiğini gösteriyor.

Daha hızlı sayım sayesinde müşteri memnuniyeti artıyor

Çok kanallı satışı da destekleyen RFID teknolojisi sayesinde müşteriler online ve fiziksel mağazalardan istedikleri ürünlere ulaşabiliyorlar. Bu sayede ürünler paketliyken de veri aktarımı mümkün olabiliyor.

Kutu içindeki ürünler hızlıca sayılarak, envanter sayım süresini kısaltıyor. Yeni teknolojilerden yararlanmayan perakendeciler sayımları ayda ya da altı ayda bir yapabiliyorken, RFID sistemi ile sayımlar istenilen herhangi bir sıklıkta, çok kısa bir sürede gerçekleştirilebiliyor

RFID teknolojisini değerlendiren Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli şöyle konuştu:

“Perakende sektöründeki yoğun rekabet, marka karlılıklarını olumsuz etkiliyor. RFID teknolojisinin kullanımı ile hızlıca yapılan stok sayımları ve stokta ürün bulunurluğunun artması sayesinde hem perakendeci verimliliği hem de müşteriyi memnuniyeti artıyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz