Üniversite tercihi yapacak teknoloji severlere öneriler

0
155 Okunma
universite tercih

Birçok genç, üniversite eğitimleri için yıl boyunca emek verdi. Sınavlara girdiler, puanlarını aldılar, sıra geldi üniversite tercihlerine… Dün itibarıyla başlayan bu dönem, gençler ve aileleri için oldukça stresli geçiyor. Hayalindeki üniversiteyi tercih etmek isteyen fakat ailesinden onay alamayan veya hala hangi üniversiteyi tercih edeceğine karar veremeyenler gençler için tercih dönemi, kabusa dönüşebiliyor. Bu dönemi daha sakin ve kararlı geçirebilmeniz için ise önerilerimize göz atmanızda fayda var.

Ne istediğinizi bilin!

Üniversite hayatınızın iyi ve verimli geçmesi için ilk adım tercih döneminde atılıyor. İlkokul ve ortaöğretim döneminde, tüm mesleklerde ihtiyacınız olabilecek temel eğitimler verildi. Fakat şimdi, ileride çalışmak istediğiniz meslek üzerine çeşitli eğitimler alacaksınız. Bu dönemde, öncelikle puanınızın yeterli olduğu ve sizi mutlu edebilecek meslekleri listelemelisiniz. İstemediğiniz bir bölümü tercih ederseniz; seçtiğini bölümü sevme ihtimaliniz, okulu bırakma ihtimaliniz ile eşit olacaktır. Hayatınız boyunca kendinizi yapmak istemediğiniz bir iş için adapte edemezsiniz. Sadece çalışma hayatında değil, üniversite hayatınızda da istemediğiniz bir bölümün dersine çalışmak size zor gelecektir.

universite tercihi

İstediğiniz meslek sizin için ne kadar uygun?

Yapmayı düşündüğünüz mesleklerin tamamı sizin için uygun olmayabilir. Seçtiğiniz meslekler ile ilgili birkaç soru yanıtlamalısınız.

 • Listenizde bulunan meslekler ile ilgili sahip olmanız gereken özellikler neler?
 • Çalışma koşulları sizin hayatınız için uygun mu?
 • Eğitim hayatınızda alacağınız dersler için kendinizi yetenekli hissediyor musunuz?
 • Kendinizi bu meslekte çalışırken hayal edebiliyor musunuz?

Bu tür soruları yanıtlayarak listenizi tekrar düzenleyebilirsiniz.

Bu sizin hayatınız, kararı siz verin!

Aileniz, arkadaşlarınız, büyükleriniz veya öğretmeniniz değil, kendi hayatınız için tercih yaptığınızı unutmayın. Öneri ve tavsiyelerini mutlaka dinleyin. Fakat kendi düşüncelerinize ters düşecek veya sizi mutsuz edeceğine inandığınız bölümleri tercih listenize eklemeyin. Bu bölüm çok tutar, senin için en iyi meslek bu veya tatili – parası çok olur gibi düşüncelerle size tavsiyede bulunan kişilerin etkisine kapılmamaya çalışın. Çevrenizden tavsiyeleri aldıktan sonra kendi başınıza karar vermeye çalışın. Kendinizi bölüm sonrasında yapacağınız işte hayal edin. Eğer bu, size mutluluk veriyorsa tercih listenizde o bölüme yer verebilirsiniz.

Eminiz bu konu ile ilgili birçok yazı okudunuz. Eğer ilgi alanınız teknoloji, yazılım, bilişim veya benzeri alanlar ise size birkaç bölüm önerebiliriz:

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Yazılım Mühendisliği
 • Bilişim Sistemleri Mühendisliği
 • Yönetim Bilişim Sistemleri
 • Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
 • Bilgisayar Programcılığı
 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

Uzmanların da söylediği gibi tercihlerinizi yaparken sıralamalarınıza dikkat etmelisiniz. Bu süreçte tercih robotlarından faydalanabilirsiniz. Yeni bir başlangıç yapacağınız bu dönemde size başarılar dileriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz