BDDK’tan yurt dışı kredi kartı harcamalarına taksit sınırı

0
155 Okunma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kredi risklerinin azaltılması amacı ile kredi kartlarına yönelik yeni bir taksit sınırlaması getirdi. İşte detaylar…

Kredi kartı ile taksitli harcamalar için yeni kısıtlama!

Yeni karara göre artık yurt dışı hava yolu, seyahat ve konaklama harcamalarında taksitlendirme yapmak mümkün olmayacak. Yeni düzenleme 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

kredi kartı

Yeni kararla ilgili BDDK’dan yapılan açıklama şu şekilde;

Finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik atılacak koordineli adımlar kapsamında 31 Temmuz 2023 tarihinde Kurumumuz internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyurulduğu üzere, sermaye yeterliliği standart oranları hesaplamasında dikkate alınan risk ağırlıklarının ihtiyaç kredileri, bireysel kredi kartları, tüketicilere kullandırılacak binek araç edinimi amaçlı taşıt kredileri ile taşıt teminatlı krediler ve tüketiciler ile yapılacak finansal kiralama işlemleri açısından artırılmasına karar verilmiştir.

Ayrıca, kredi kartlarında uygulanan taksitlendirme sürelerinin; havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda uygulanmamasına ve söz konusu harcamalarda taksitlendirme yapılmamasına karar verilmiştir.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz