Çamaşır kurutma makineleriyle ilgili bilmemiz gerekenler

1
6.540 Okunma
Çamaşır kurutma makineleriyle ilgili bilmemiz gerekenler
Çamaşır kurutma makineleriyle ilgili bilmemiz gerekenler

Çamaşır makinemizden çıkan ıslak çamaşırları çabucak kurutmak için çamaşır kurutma makinelerine ihtiyaç duyarız. Çamaşır kurutma makineleriyle ilgili olumlu olumsuz bir sürü yazı mevcut. Bu yüzden satın alırken kararsız kalmamız çok normal. Biz bu yazımızda çamaşır kurutma makineleri ile ilgili bilinmesi gerekenleri paylaştık.

Çamaşır kurutma makinelerinin zararları

 • Faturalar cep yakabilir: A sınıfı çamaşır kurutma makineleri diğer makinelere göre daha az enerji tüketimi harcasa da çamaşır kurutma makineleri elektrik faturalarının kabarmasına yol açabilir. Bu yüzden çamaşır kurutma makinesi satın alırken enerji tüketimine dikkat etmenizde fayda var.
 • Sesi rahatsız edebilir: Çamaşır kurutma makineleri normal çamaşır makinelerine göre daha yüksek seslidir. Bu yüzden yüksek sese tahammülü olmayan biriyseniz çamaşır kurutma makinesi alırken buna dikkat etmeniz gerekebilir.
 • Kıyafetler yıpranabilir: Çamaşır kurutma makineleriyle ilgili en sık duyduğumuz sorunlardan biri kıyafetleri yıpratması. Kıyafetlerinizi kurutma esnasında her kıyafet tipine göre farklı ayarlar seçmelisiniz. Örneğin yünlü kıyafetiniz için yünlü özel mod ile kurutmalısınız. Onun dışında teknolojinin her geçen gün daha da gelişmesi çamaşır kurutma makinelerini de profesyonelleştiriyor. İlla bir çamaşır kurutma makinesi istiyorum diyorsanız belirttiğimiz sorunlara çözüm odaklı makineleri seçmeniz beklentinizi karşılayacaktır.
 • Yeterince kurutmayabilir: Çamaşır kurutma makinelerinde bir diğer sorun tam kurutmaması. Kuruttuğunuzu zannetmişken makineden çıkan eşyaların yarı kuru yarı nemli olması çok can sıkıcı. Fazla kurutunca da kıyafetlerin rengi solabiliyor. Bu da bir diğer çamaşır kurutma makinesi sorunlarından olabilir.

Çamaşır kurutma makinesinin faydaları:

 • Daha az iş gücü: Çamaşırları yıka topla as kurumasını bekle katla derken zaman akıp gidiyor. Çamaşır kurutma makineleri bu iş gücünü azaltarak size gün içinde daha fazla boş zaman kazandırıyor.
 • Zamandan tasarruf edin: Çamaşırların kurumasını beklemek uzun zamanlarınızı alabilir. Özellikle de kış ayında çamaşırların kurumasını beklemek pek zahmetli. Oysa ki çamaşır kurutma makineleri dakikalar içinde çamaşırlarınızı kurutur.
 • Sağlıklı ev ortamı sunar: Çamaşırlarda oluşan tüyler, çamaşır kurutma makineleri tarafından filtrelenir ve tüy, toz ne varsa yok eder. Bu durum özellikle astım hastalarına, bebeklere veya alerjisi olanlara oldukça kolaylık sağlar. Kısaca sağlıklı bir ev ortamına sahip olursunuz.
 • Ütü derdine son: Gözle görülen bir farkla ütü işinize de son verebilirsiniz. Çoğu kıyafet çamaşır kurutma makinesinden ütüye ihtiyaç duymadan çıkabilir. Bu da ütü zahmetinden bir nebze olsun kurtulmanızı sağlar.

 

1 Yorum

 1. Kurutma makinası teknolojisi ülkemizde pek yayğın olarak kullanılmaz. 5 yıl kadar beyaz eşya satış danışmanı olarak çalıştığım dönemde yılda maksimum 3 adet satılıyordu. Daha çok yağmur fazla alan ülkelerde tercih ediliyor kurutma makinesi. Ülkemiz cennet her konuda 3 tarafı denizlerle çevrili güneş ışıklarını çok güzel açıyla alan bir konumda. Tavsiye ettiğim konu elbiselerin güneş ışığına fazla maruz kalmadan doğal ortamda kurutulması. Tabi kışın kurutma ortamı zor olan yerlerde kurutma makinası kullanılmasında bir sakınca yok. Elektrik yakma konusuna gelince yılda A sınıfı makine 160 yıkama üzerinden hesaplanır 230 kw enerji tüketimi olur Oda 230÷160 *0,30=0,43 kuruş yakar bu sarfiyar A+++ olunca dahada az olur.

  Umarım açıklayıcı olmuştur.
  Saygılarımla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz