6 Mart Cumartesi 2021

Çin’de yaşlanmayı geciktiren gen tedavisi geliştirildi


Bilim insanları Çin’de yaptıkları deneyde yaşlanmanın etkilerini azaltan ve yaşam süresini arttıran bir gen tedavisi geliştirdiklerini açıkladı. İşte detaylar..

Dünyada bir ilk

Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan bir makalede ayrıntılı olarak açıklanan tedavi, bilim insanlarının hücresel yaşlanmayı sağlayan kat7 adlı bir geni etkisiz hale getirmeyi içeriyor. Araştırmayı yürüten Çin Bilimler Akademisi’ndeki Zooloji Enstitüsü’nden yaşlanma ve rejeneratif tıp uzmanı Profesör Qu Jing, kullandıkları spesifik terapinin ve sonuçlarının  dünyada bir ilk olduğunu söyledi.

Aşırı işlenmiş gıdalar tehlike saçmaya devam ediyor

Çalışmaları sürdüren Qu Jing, “Yaklaşık 10 bin gen arasından 100 gen tespit ettik. Kat7, hücresel yaşlanmayı en çok arttıran gen oldu” dedi.

“Yöntemi ilerleyen zamanlarda primatlar üzerinde test etmeyi umuyoruz. Bunun için çok fazla fon ve daha fazla araştırma gerekiyor” ifadelerini kullanırken “Sonunda, yaşlanmayı çok küçük bir oranda bile geciktirmenin bir yolunu bulabileceğimizi görüyoruz.”

 

YAZAR: Merve Sağır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sinovac aşı

Sinovac aşısının Türkiye Faz-3 sonuçları açıklandı!

Türkiye’de uygulanan koronavirüs aşılarından Sinovac Faz-3 sonuçları açıklandı. Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre Sinovac …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir