Derin dondurucu kullanma rehberi

0
902 Okunma

Restoranlarda ve marketlerde görmeye alışkın olduğumuz Dderin dondurucular aslında bir evde de son derece kullanışlı ve hayatı kolaylaştıran roller üstlenebiliyorlar.

Ev tipi derin dondurucular son dönemde yoğun ilgi görürken, bu cihazların doğru kullanımı hakkında da bilgi sahibi olmak önem taşıyor.

Derin dondurucular, özellikle de çalışan aile bireyler için son derece faydalı bir yardımcı olabilirken, alışverişini toptan yapan ve uzun süre saklamayı tercih eden aileler için de derin dondurucu bir gereklilik haline dönüşebilir.

İşte derin dondurucular hakkında bilmemiz gerekenler.

-Piyasada yatay veya dikey derin dondurucular bulabilirsiniz. Yatay derin dondurucular daha az yer kaplamasına rağmen, en alttaki ürünlere ulaşmak çoğu zaman ekstra efor gerektirebilir. Dikey derin dondurucular malzemelere erişim açısından daha pratiktir.

-Derin dondurucular, gıdaları türlerine göre, 6 aya kadar taze olarak saklamanıza izin verir. Böylece piyasa fiyatı ucuzken aldığınız onlarca kilo sebzeyi veya eti, 6 ay boyunca kullanabilirsiniz.

-Gıdalarınızı derin dondurucuya yerleştirirken, küçük porsiyonlar halinde buzdolabı poşetlerine koyarak ağızlarını kapamayı tercih etmelisiniz. Böylece bir malzemeye ihtiyacınız olduğunda, tüm gıda paketini çözmek zorunda kalmazsınız. Örneğin kıymayı veya parça etleri 100-200 gramlık paketlere bölebilirsiniz. Ayrıca, bir kez çözülen gıdayı tekrar dondurmamalısınız.

-Gıdaların derin dondurulmuş olması için dondurucunuzun -18 derecede çalışması gerekir.

-Evde uzun süre olmadığınız dönemlerde, elektriğinizin 24 saatten uzun kesilmediğinden emin olmalısınız. 15 günlüğüne tatile gittiğinizde, elektriğinizin 2-3 gün boyunca kesik kalması ve ardından tekrar gelmesi, dondurucudaki tüm ürünlerin çözülmesi ve tekrar donması anlamına gelir. Eve döndüğünüzde bunun farkına varmanız imkansız olduğundan, tekrar çözdüğünüz gıdaların bozulmuş olduğunu fark edebilirsiniz veya bazı gıdalar bozulma belirtileri göstermese de gıda zehirlenmelerine yol açabilir. Pratik bir önlem olarak, tatilden döndüğünüzde, apartmanda uzun süren elektrik kesintisi olup olmadığını sorabilirsiniz. Müstakil bir evde oturuyorsanız ve evinizde derin dondurucu varsa, prizinize elektrik kesintileri halinde alarm vererek kullanıcıya SMS gönderen küçük bir aparat da takabilirsiniz. Bu aparatlar, faturasız bir SIM kartıyla da çalışabilmektedir. Sık seyahat ediyorsanız, binlerce liralık gıda depoladığınız bir dondurucunun aileniz  için gıda zehirlenmesine sebep olmayacağından emin olmalısınız.

-Derin dondurucuları, pratik yemekler hazırlamak için de kullanabilirsiniz. Çalışan bir aileyseniz, yemeklerinizi boş zamanlarınızda, hafta sonlarında büyük porsiyonlar halinde hazırlayıp, buzdolabı kaplarında küçük porsiyonlara bölüp dondurabilirsiniz. Hafta içinde, dilediğiniz kadar porsiyonu mikrodalga fırında çözüp ısıtarak tüketebilirsiniz.

-Derin dondurucunuzun düşük ses düzeyine sahip olması, evde gürültünün azaltılması için faydalı olur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz