18 Mayıs Cumartesi 2019

Dışarı açılan hava yastıkları geliyor!


Bundan yaklaşık 30 yıl önce hayatımıza giren hava yastıkları, kaza anında sürücünün ve yolcuların can güvenliği için en önemli güvenlik donanımlarından biri oldu. Bu yüzden günümüzde artık hava yastığı her otomobilin standart donanımda yer alıyor. Hava yastığı teknolojisi de olduğu yerde kalmıyor. Şimdiye kadar sadece insan yaralanmasının ve ölümünün önüne geçen hava yastıkları otomobillerin de yumuşak koruyucuları olma yolunda. Dışarı açılan hava yastıkları sayesinde hem yolcular hem de otomobiller daha güvende olacak. 

Alman otomobil tedarikçisi ZF bu konu ile ilgili çalışmalar yapıyor. Hali hazırda mevcut bir teknolojisi bulunan ZF bu teknolojinin otomobil üreticileri tarafından talep görmesini bekliyor. 

Kapıların yanlarından dışarı doğru açılan hava yastıkları alınan darbe kuvvetini dağıtıyor. Bu sayede kaza sırasında araçta oluşan göçük yüzde 30 oranında azalıyor. 

Diğer güvenlik donanımları ile entegre bir şekilde çalışabilen dış hava yastıkları iki yıl içinde yollardaki otomobillerde kullanılmaya başlanabilir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalabalık aileler için yeni Tesla Model Y!

100 yılık otomobil üreticileri elektrikli araç model sayılarını artırırken Tesla model aile sayısını dörtledi. Yeni …

Bir Cevap Yazın