Doğru saç kurutma makinesi nasıl seçilir?

0
7.349 Okunma

Bir saç kurutma makinesi almayı düşünüyorsanız saç tipinize en uygun modeli tercih etmeniz gerekebilir. Yanlış saç kurutma makinesini tercih etmeniz durumunda saç telleriniz hasar görebilir. Bu hususta bizde size doğru saç kurutma makinesini nasıl seçeceğinizi anlatıyoruz. Dilerseniz başlayalım.

1. Saç Tipinize Uygun Maddelerden Yapılmış Saç Kurutma Makinelerini Tercih Edin

1.1 Saçlarınız kalın ve kıvrımlıysa tercih edeceğiniz saç kurutma makinesinin iyonik veya turmalin olup olmadığına bakın.

İyonik  veya turmalin içeren saç kurutma makineleri, daha hızlı kurutma performansı sağlar ve saçınızdaki su damlalarını parçalamaya yardımcı olan negatif iyonları açığa çıkarır. Ayrıca bu özellikte bir fön makinesi seçerseniz saçlarınızı kuruttuktan sonra saçınızın kabarma olasılığı daha azdır.

Yazının başından beri turmalin ne diye merak ediyorsanız açıklayalım. Turmalin, en yoğun iyonik hareketliliği sağlayan yarı değerli bir metaldir. Fiyatlarını düşündüğümüzde turmalin içeren saç kurutma makineleri, diğer makinlere kıyasla bir tık daha pahallıdır. Ancak aşırı derecede kalın veya kıvrımlı saçlara sahipseniz turmalin içeren saç kurutma makinesi doğru bir tercih olabilir.

1.2 Saçlarınız kuru veya inceyse seramik veya porselen kaplamalı saç kurutma makinelerini tercih edin.

Seramik veya porselen kaplamalı saç kurutma makineleri daha az sertlikte olduğu için ince ve kuru saçlar için doğru bir tercih olabilir. Ek olarak şunu da söyleyebiliriz. Saç tipinizin nasıl olduğu hakkında bir bilginiz yoksa veya ne tür bir saç kurutma makinesi alacağınızı bilmiyorsanız porselen veya seramik kaplamalı makineleri tercih edebilirsiniz. Kısacası porselen kaplamalı makineler her türlü saç tipiyle iyi uyum sağladığını söyleyebiliriz.

1.3 Saçınız çok uzunsa titanyum içeren saç kurutma makinelerini tercih edin.

Titanyum içeren saç kurutma makinelerinin en büyük özelliği eşit yani sabit sıcaklıkta hava üflemesidir. Çok ısındığından dolayı ince veya hasarlı saçlar için iyi bir tercih olmayabilir. Ancak saçlarınız uzun veya kalınsa titanyum içeren kurutma makineleri kurutma süresini azaltıp çabuk kurutacağı için doğru bir tercih olabilir.

2. Saç Kurutma Makinesinin Fiziksel Özelliklerine Dikkat Edin

2.1 Uygun Watt aralığında saç kurutma makinesi tercih edin.

Yazıya başlamadan önce Watt nedir, ne işe yarar diye sorarsanız hemen cevabını verelim. Watt, bir güç birimidir ve  saç kurutma makinesinin moturunun ne kadar hızlı çalıştığını ölçer. Makinenin Watt değeri ne kadar yüksek olursa saçınızı o kadar hızlı kurutursunuz. Düşük Watt gücüne sahip makineler, genellikle daha ucuz fiyata satılırlar. Size şöyle bir ipucu verelim. Evinize bir fön makinesi almayı düşünüyorsanız en az 1350 Watt değerine sahip bir makine tercih edin. Ancak saçlarınız kuruysa ve kurutması zorsa 1800 – 2000 Watt değerinde bir kurutma makinesi tercih edebilirsiniz. Bu Watt değerindeki makineler saçlarınızı daha çabuk kurutmanıza yardımcı olacaktır.

2.2 Saç kurutma makinesinin ağırlığına dikkat edin!

İlk bakışta gereksiz ve küçük bir ayrıntı gibi görünebilir. Ancak bir saç kurutma makinesinin ağırlığını dikkate almak önemli bir husustur. Daha hafif ağırlığa sahip olan makineler, saçınızı kuruturken daha rahat tutuş kolaylığı sağlayacaktır. Rahat bir saç kurutma deneyimi yaşamak istiyorsanız 454 gram ağırlığında bir makine tercih edebilirsiniz. En ideal ağırlıklardan biri budur.

2.3 Birden fazla ısı ayarı bulunan makineleri tercih edin.

Düşük, orta, yüksek gibi ısı ayarlarına sahip bir makine tercih ederseniz saçınıza gerektiği kadar ısı uygulamış olursunuz. Hangi saça hangi ısı derecesinde kurutma işlemi uygulanmalı diye sorarsanız, buyurun.

  • İnce veya kuru saçlar için düşük ısıda kurutma işlemi yeterli olacaktır.
  • Normal saçlar için orta ısıda kurutma işlemi yeterli olacaktır.
  • Kalın veya kabarık saçlar için yüksek ısıda kurutma işlemi yeterli olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz