Doktor bulunmayan bölgelere akıllı tıbbi cihaz!

0
235 Okunma
akıllı tıbbi cihaz

Son yıllarda ciddi gelişmeler yaşanan akıllı tıbbi cihaz alanında giderek daha nitelikli hizmetler verilmesi amaçlanıyor. Doktor sayısının az olduğu bölgelerde hastaların sağlık hizmeti almasını sağlamak amacıyla geliştirilen akıllı tıbbi cihaz umut vaadediyor.

Düşük gelirli ülkelerdeki kişi başına düşen hekim sayısının yüksek gelirli ülkelere nazaran 10 kat az olduğunu belirten CIA, Nijerya’da 10 bin kişi başına dört doktor bulunduğunu ancak Avrupa ülkelerinde  bu durumun 30’a kadar düştüğünü belirtmiştir. Buna rağmen gelişmiş ülkelerde de bulunulan bölgelere göre doktor sayısının azaldığına da dikkat çekmiştir.

Geniş çaplı kontroller yapabilecek

akıllı tıbbi cihazFransız bir doktor olan Franck Baudino‘nun yedi yıl üzerinde çalışarak 2008 yılında H4D‘ü (Development for Health)  geliştirerek, Afrika köyleri gibi ulaşmanın 2-3 günü bulduğu ya da doktor sağlanamayan bölgelere çözüm olacağını düşündü.

191 cm uzunluğa sahip, 121 cm genişliğinde ve 285 kg ağırlığına sahip olan teletıp kabini, EEC Avrupa Yönergesi gereksinimlerini de karşılayan Consult Station, bugün patentli ve sertifikalı bir cihaz olma özelliği taşımaktadır.

İçerisinde nitelikli doktorlarla iletişim için video sisteminin bulunduğu ve profesyonel tıbbi araçların yer aldığı hastane muayene odası görünümündeki kabin nabız sayısı, kan oksijen seviyesi, kan basıncı, boy, ağırlık ve sıcaklık gibi bulguları ölçmek dahil geniş alanda kontrolleri gerçekleştirmek için kullanılabilir durumdadır.

Haber kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz