E-Ticaret 2018’de yüzde 40 büyüme hedefliyor!

0
336 Okunma
e-ticaret

Son yıllarda büyük bir ilerleme kaydeden e-ticaret sektörü günden güne büyümeye devam ediyor. Özellikle 5 yıldır rekor üzerine rekor kıran e-ticaret sektörü için, 2018 yılı içerisinde yüzde 40‘lık bir büyüme bekleniyor.

Ev kadınları girişimci oluyor! Kendi işlerini kuruyor!

Bu konuda fikir belirten Avantajix kurucu ortağı Güçlü Kayral, Türkiye için henüz 2017 rakamları açıklanmamış olmasına rağmen, e-ticaret hacminin 40 milyar doları aşmasını bekliyor.

e-ticaret

E-Ticaret hacmi 2018’de de katlanarak artacak

Dijital pazar büyüklüğünün, her yıl nisan ayında Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nce (TÜBİSAD) açıklanan araştırma ile kamuoyuyla paylaşıldığını aktaran Kayral, şunları söyledi:

“Elimizde bir de banka ya da kredi kartıyla internetten yapılan harcamalara ilişkin veriler var. İnternetten ödenen vergiler, okul harçları gibi bu kapsam dışındaki harcamaları da kapsasa da büyüme oranı açısından TÜBİSAD’la neredeyse aynı sonuçları veriyor. 2015 ve 2016’da internetten kartlı harcamaların miktarı yüzde 32 ve yüzde 23 oranında artarken, TÜBİSAD’ın araştırmasında da ticaret pazarının aynı yıllarda yüzde 31 ve yüzde 24 oranlarında büyüdüğünü görüyoruz. Yani bankaların rakamları ile neredeyse aynı. 2017’de banka ve kredi kartı ile yapılan harcamalar yaklaşık yüzde 35 arttı. TÜBİSAD araştırmasında 2016’da 30,8 milyar TL olan e-ticaret pazar büyüklüğü, büyük ihtimalle aynı oranda artacak ve 40 milyar lirayı aşacaktır.”

Özellikle Yılbaşı, Black Friday gibi özel günlerde yapılan indirimlerle Türkiye’nin online alışveriş kültürü de iyice gelişiyor diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz