Ev işlerine yardımcı robot: Ciros

0
2.721 Okunma
Robotların insan hayatındaki yeri git gide artıyor. Ev işleri yapmak, robotlar sayesinde tarih olabilir. Robotlar pek çok alanda şimdiden geleceğin işçileri konumunda görünüyor. Hatta gelecekte insan gücüne hiçbir şekilde gerek kalınmayacağından ve robotların, insanların işleri ellerinden alacağından korkanlar bile var.

Şu an için bu tarz kehanetlerde bulunmak adına erken çünkü robotların o seviyeye çıkması için daha önlerinde oldukça uzun bir yol var. Ancak yapılan çalışmalar, bu durumun olabilitesini gözler önüne seriyor.

Ev kadınlarının hayali gerçek oluyor

Haberimize konu olan robot Ciros, ev işlerinde yardımcı olması için üretilmiş. Güney Koreli araştırmacılar tarafından geliştirilen Ciros, basit yemekleri yapabiliyor ve ev işlerine yardımcı oluyor.
Örneğin Ciros, verdiğiniz komutlar doğrultusunda ortalama 5 dakikada size güzel bir salata hazırlayabiliyor. Hatta salatanın sosunu dahi kendisi yapıyor. Ya da isteğinize göre kıyafetlerinizi toparlayıp,eşyalarınızı yerlerine yerleştirebiliyor. Ciros’un bunları yapmasını sağlayan yeteneğinin arkasında ise, yapay beyninde bulunan stereoskopik kameralar ve üç boyutlu ışık alıcısı yatmakta.

Bu sayede etrafını ve objeleri tarayan Ciros, yiyecek, kıyafet ya da eşya gibi şeyleri tanıyabiliyor. Ses tanıma sistemi sayesinde de verilen komutları yerine getiriyor. 270 bin dolarlık etiket fiyatına sahip olan Ciros, alıcılarını beklemekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz