9 Aralık Perşembe 2021

Facebook, popüler iki uygulamasını birleştiriyor


Facebook, hizmetlerini daha kolay hale getirmek için yeni adımlar atmaya devam ediyor. Sosyal medya devi, kullanıcılara ana uygulamanın içinden sesli ve görüntülü arama yapmaya olanak sağlayan yeni bir özelliği test etmeye başladı.

Yeni özellik şu an için yalnızca sınırlı sayıdaki test kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Bu kullanıcılar, Facebook uygulamasında dolaşırken, Messenger uygulamasını başlatmak zorunda kalmadan platformdaki arkadaşlarını arayabiliyor ve nesaj gönderebiliyor. Böylelikle direkt tek bir uygulama üzerinden hem sesli hem de görüntülü yapılabilmesi mümkün hale geliyor.

Facebook, uygulamalarını daha verimli hale getirmeyi amaçlıyor

Messenger’ın ürün yönetimi direktörü Connor Hayes, Bloomberg’e konuyla alakalı verdiği demeçte şirketin ana uygulaması ile Messenger hizmeti arasında ileri geri atlama ihtiyacını azaltmayı amaçladığını ifade etti.

Bilindiği üzere Facebook zaten halihazırda mesajlaşma uygulamalarını uzun bir süredir birleştirmeyi planlıyor. Buna örnek olarak sosyal medya devi Eylül 2020’de Instagram ve Messenger arasında sohbet etme ve mesaj gönderme özelliğini etkinleştirmişti.

Ayrıca WhatsApp’ın uygulamalar arası mesajlaşmayı destekleyeceğini belirtmişti. Buna göre sosyal medya devi popüler mesajlaşma uygulamasının  ana uygulamaya basit bir sürümünü yerleştirmeyi de test etmişti.

Gelecek yıllarda Facebook’un uygulamalarında çok daha fazla yenilik ve kolaylık sunması bekleniyor. Halihazırda Instagram, Oculus ve Portal cihazları sesli ve görüntülü aramalar için zaten Messenger’ın teknolojisini kullanıyor. Zaman içerisinde Facebook’tan bunun daha fazlası bekleniyor.

YAZAR: Hasan Karaüzüm

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Meta duyurdu! Facebook gruplarında alışveriş dönemi başladı!

Sosyal medya platformu Facebook için artık yeni bir dönem başlıyor. Teknoloji şirketi Meta, Facebook gruplarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir