16 Ağustos Salı 2022

FaceID güneş gözlüğü takılı bir yüzü tanıyabiliyor mu?


Apple’ın iPhone X’ de yer verdiği FaceID özelliğinin tanıtılmasının ardından akıllarda bir çok soru oluştu. Bu sorulardan bir tanesi ise FaceID özelliğinin güneş gözlüğü ile çalışıp çalışmadığı sorusuydu. Bu konuda Apple yetkilisi Craig Federighi açıklama yaptı.

Yeni iPhone X modelinde TouchID parmak izi okuma sensörünün kaldırılması ile birlikte, FaceID isimli yeni bir güvenlik önlemi getirilmişti. Yüzü tanıyarak telefonun kilidini açan FaceID’nin bir milyonda bir yanıldığı iddia edildi, Ayrıca TouchID’ye göre çok daha az yanılma payına sahip olan özellik oldukça hızlı çalışıyor.

Yüz tanıma özelliği güneş gözlüğü ile kullanılabiliyor

Apple’ın yüz tanıma özelliği özellikle şapkaeşarp, sakalgözlükmakyaj gibi şeylere rağmen başarılı bir şekilde çalışıyor. Apple tanıtım esnasında bu unsurlardan bahsedilmişti. Fakat güneş gözlüğü konusuna hiç değinilmedi.

Apple yazılım mühendisliği şefi Craig Federighi, konu ile ilgili sorulara mail yoluyla yanıt verdi. Ona göre birçok güneş gözlüğü kızılötesi ışığın gözlerinizi görmesine izin veriyor. Bu sebeple yüz tanıma sistemi güneş gözlüğü ile kullanılabilir.

Federighi, iPhone X’in çalınması durumunda hırsızın telefonu sahibinin yüzüne tutarak kilidini açıp açamayacağı sorusunu da yanıtladı. Federighi, buna karşı iki önemli nokta olduğunu söyledi. Ona göre eğer iPhone X’e bakılmazsa kilit açılmıyor. Ayrıca telefonun güç ve ses tuşlarına basılı tutulursa yüz tanıma devre dışı kalıyor.

YAZAR: Gamze Deste Yegin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LG InsaView buzdolabı Türkiye’de satışa çıktı

LG InstaView Door-in-Door Buzdolabı 2022 serisi Türkiye’de satışa çıktı. LG ThinkQ ile uzaktan yönetilebilen akıllı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.