Genç girişimciden ‘Elinizi çabuk tutun’ çağrısı

0
234 Okunma
Derya Aslan

Piri Reis Üniversitesi İşletmecilik ve Girişimcilik Kulübü’nün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği söyleşide girişimci kadınların iş dünyasındaki konumu ve karşılaştıkları engeller tartışıldı.

Söyleşiye konuşmacı olarak katılan CitiPR’ın kurucusu Derya Aslan, girişimci olmak isteyen gençlere, cesur olmaları ve hedef belirleyip zaman kaybetmeden çalışmalara başlamaları tavsiyesinde bulundu.

Türkiye nüfusunun yüzde 49.8’ini oluşturan kadınların, iş dünyasında her geçen gün daha fazla söz hakkına sahip olduklarını vurgulayan Derya Aslan, “Bu, gurur verici. Günümüz iş dünyasındaki başarılı kadınların topluma örnek olduklarını düşünüyorum. Rol modeller   arttıkça daha fazla kadının girişimciliğe cesaret edeceğine inanıyorum” dedi.

Öğrenciyken deneyim kazanın

Piri Reis Üniversitesi öğrencilerine girişimcilikle ilgili tavsiyelerde bulunan Derya Aslan, şunları söyledi:

“Girişimci olmak istiyorsanız elinizi çabuk tutun, şimdiden deneyim kazanmaya başlayın. ‘Para kazanırken aynı zamanda mutlu olmak için ne yapmalıyım?’ sorusunun cevabını ancak farklı işler deneyimleyerek bulabilirsiniz. Kendinizi sürekli geliştirerek sepetinizde farklı yetenekler biriktirin. İletişimin gücünü fark edin ve bu gücü kullanabilir hale gelin… Sosyal hayatınızı iyi yönetin ve ‘Networking’ dediğimiz dayanışma içinde olacağınız kişilerden oluşan ağınızı güçlü tutun”

Kadına şiddetle mücadele herkesin görevi

Derya Aslan, kadına yönelik şiddetin her dönem Türkiye gündeminin ilk sırasındaki yerini koruduğunu hatırlattı. “Kadına yönelik şiddet insanlık suçudur” diyen Aslan şöyle devam etti: “Kadına yönelik şiddet, toplumsal şiddetin çok önemli bir parçası. Medya takip merkezi Ajans Press’in araştırmasında 2016 başından beri kadın hakları konulu 6 bin 296 haber yapıldığı tespit edildi. 2014’te medyaya 3 bin 907 haber yansırken, 2015’te bu sayı 6 bin 115 oldu. Kadın hakları ile ilgili haber yansımalarının her yıl artması, medyanın kadın haklarına verdiği önemin bir göstergesi. Bu açıdan medyaya desteği için teşekkür etmek gerekir. Kadına şiddetle mücadele, kadın-erkek, toplumun her kesiminin görevi.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz