13 Ağustos Cumartesi 2022

Google Haritalar artık çevrenizdeki hava kalitesini gösteriyor


Google Haritalar , bu yaz etkinliklerimiz sırasında sizi güvende ve sağlıklı tutmak için konumumuzdaki kirliliği görsel olarak görebilmemiz için hava kalitesini doğrudan haritalarından kontrol etmemize olanak tanıyan yeni bir özellik yayınladı.

Google Haritalar hava kalitesini görmenizi sağlayacak

Google Haritalar, yalnızca temiz hava solumanıza yardımcı olmak istiyor ve bu nedenle ABD’de hem Android hem de iOS’ta yeni bir hava kalitesi katmanı sunuyor. Bu size hava açısından ne bekleyeceğinizi gösterecektir. Bu ayrıntılar parmaklarınızın ucundayken, dışarı çıkıp çıkmama ve çıkacaksa ne kadar süreyle dışarı çıkma konusunda daha bilinçli kararlar verebilirsiniz. Göreceğiniz şey, AQI veya Hava Kalitesi İndeksi sayıları ile birlikte açık hava etkinlikleri, bilgilerin en son ne zaman güncellendiği ve daha fazla bilgi edinmek için bağlantılar.

google-haritalar-artik-cevrenizdeki-hava-kalitesini-gosteriyor-1

Şu anda yeni katman yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan’da hava kalitesini gösteriyor, ancak önümüzdeki günlerde veya haftalarda hava kalitesi endekslerinin (AQI) daha fazla ülkede gösterilmesi mümkün. Google, katmanın ABD Çevre Koruma Ajansı da dahil olmak üzere devlet kurumlarından alınan güvenilir verileri gösterdiğini ve ayrıca düşük maliyetli PurpleAir sensör ağından alınan hava kalitesi bilgilerini gösterdiğini bildiriyor .

Orman yangını mevsimi yaklaşırken ABD’de de bir orman yangını katmanı mevcuttur. Bu, Google’ın Ulusal Kurumlar Arası İtfaiye Merkezi (NIFC) ile yaptığı ortaklık sayesinde bölgedeki aktif yangınlarla ilgili ayrıntıları görmenizi sağlar. Büyük orman yangınları için “yakınımdaki orman yangınlarını” da arayabilirsiniz ve ilgili ayrıntılar hava kalitesi bilgileriyle birlikte ortaya çıkacaktır. “Önümüzdeki aylarda” Google arama, ABD genelinde Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nden (NOAA) duman verilerini de ekleyecek.

YAZAR: Merve Sağır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify’dan abonelik fiyatlarına zam!

Dünyanın en popüler çevrimiçi müzik dinleme servisi Spotify uzun yıllardır ülkemizde hizmet vermekte. Apple Music ve YouTube …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.