Google Home Türkiye’ye yaklaşıyor

0
909 Okunma

Google’ın, yapay zekalı ev asistan servisi Google Home, ABD’den sonra İngiltere’de de hizmet vermeye başlıyor.

Amazon’un büyük beğeni toplayan ev asistanı Echo’ya rakip olarak geliştirilen Google Home, ev sakinleri ile sesli iletişim üzerinden etkileşim kuruyor. Sorulan sorular veya istekler üzerinde Web’de arama yaparak cevap verebilen, anlaşmalı işletmelerden sipariş verilebilmesini sağlayan, akıllı ev sistemlerine ve akıllı televizyon gibi cihazlara sesle müdahale etmeyi mümkün kılsan Google Home şimdilik İngilizce üzerinden çalışıyor.

Ancak Google’ın pek çok hizmetini dünya dillerine çevirmesi gibi, Google Home’un da kısa süre sonra Türkçeyi anlayacak şekilde güncellenmesi bekleniyor. Öte yandan Amazon Echo veya Google Home gibi ev asistanlarının Türkiye’de tam kapasiteyle çalışabilmesi için, özellikle işletmelerin bu sistemlerle çalışacak şekilde organize olması gerekiyor. Örneğin, Google Home’a pizza siparişi vermek istediğinizde, bu siparişi alması için pizza markalarının Google ile anlaşmasının bulunması gerekecek.

Öte yandan Microsfot’un ve Apple’ın da benzer asistanlar üzerinde çalıştığı biliniyor. Özellikle ev kadınlarının hayatını kolaylaştıran bu yapay zekalı dijital asistanlardan bakalım önce hangisi Türkiye’ye gelecek?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz