30 Mart Pazartesi 2020

Google, Türkiye’de ne yapacak? İşte tüm yaşananlar


zGoogle’ın iş ortaklarına gönderdiği bir mektubun sızdırılması ile, Google’ın Türkiye’den çekilme ihtimali gündeme bomba gibi düştü. Rekabet Kurumu‘nun Google‘ı haksız rekabet ile suçlaması ve 93 milyon TL’lik ceza kesmesinin ardından Google da harekete geçti. Google ve Rekabet Kurumu arasında neler yaşandı?

Google ve Rekabet Kurumu arasında yaşananlar

Rekabet Kurumu tarafından Google’a kesilen ceza Google’ın hoşuna gitmedi. Bunun sonucunda Google iş ortaklarına bir mektup gönderdi. Operatörlerden teknoloji devlerine kadar Türkiye’de faaliyet gösteren birçok şirkete gönderilen mektup, kısa süre önce basına sızdırıldı.

Öncelikle geçmişe bakacak olursak, Rekabet Kurulu, Google’ın yaptığı çalışmaları yetersiz bularak 7 Kasım günü bir yaptırım kararı aldı. Bu karara gerekçe olarak ise, 19 Eylül 2018 tarihinde Google için alınan kararların yerine getirilmediğini belirtti. 2018’de alınan kararın gereği yerine getirilmeyerek, Android üreticileri ile yapılan “Mobil telefon dağıtım sözleşmesinde” yer alan Google Arama uygulamasının ana ekranda konumlandırılması ve Google Webview yazılımın tek bileşen olması maddesi değiştirilmedi.

Pazardaki küçük oyuncuların da şansı olması gerektiğinden hareketle Rekabet Kurulu, e Google‘ın 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğini saptadı.

Google da gönderdiği mektupta, Türkiye‘de satılan Android işletim sistemli cihazlardaki kendi uygulamalarına ait lisansları iptal ettiğini bildirdi.

Google cephesinden bir de kamuoyunu bilgilendiren açıklama geldi.

İşte o açıklama:

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Google Türkiye için bir açıklama daha yaptı

Google’ın bu açıklaması olayın ciddiyetini gözler önüne serdi. 15 Aralık pazar günü gönderilen açıklamayı, 16 Aralık günü yapılan başka bir açıklama takip etti.

Türkiye’deki Android iş ortaklarımız ve kullanıcılarımız için bir güncelleme başlıklı bu açıklamada ise Google şu sözlere yer verdi:

“2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptığımız gibi, dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk.

Android’e olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, çünkü telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz. Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi, aynı zamanda bizimkilerin yanında rakip uygulamaları da yüklemekte özgürdür. Bu da bizim ancak uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler yerine bizim uygulamaları tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz anlamına geliyor.

Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor. Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.
Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonra Ağustos ayında yine Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu. Ancak, Kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterince uygun olmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarla faaliyet gösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi.

Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.

Bu, Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor. Halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek. Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek.

Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.”

Peki şimdi ne olacak?

Bu açıklamalardan hareketle, Google’ın bundan sonra ülkemizde satışa çıkacak telefonlara destek vermeyeceği açıklanmış oldu.

Bundan sonra ne olacak, Google’ın yeni bir açıklama yapacak mı, Rekabet Kurumu ne diyecek? Kısa süre içinde tüm bu sorular yanıt bulacak.

YAZAR: Hazal Orta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo yeni giyilebilir ürün

Oppo yeni giyilebilir ürün ile karşımıza çıkabilir

Oppo telefonları ile daha çok biliniyor olsa da yakın zaman önce akıllı saat modelini tanıttı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir