Görme engelliler için alışveriş uygulaması: LCW Sense

0
853 Okunma

Görme engellilerin en büyük sorunlarından biri de hiç kuşkusuz alışverişe çıktıklarında tek başlarına kıyafet seçememeleri… Ya da almak istedikleri kıyafetin rengini, modelini veya detayını bilememeleri… Artık bu sorunlar tarihe karışıyor. LC Waikiki tarafından geliştirilen yeni bir aplikasyonla onlar da diledikleri gibi alışveriş yapabilecekler.

“İyi giyinmek herkesin hakkı” misyonuyla faaliyetlerini yürüten LC Waikiki, bu kez dünyada bir ilke imza atarak görme engelli bireyler için LCW Sense adlı uygulamayı hayata geçirdi. Uygulama ile görme engelliler, almak istedikleri kıyafet hakkında renk, kumaş, desen, yıkama talimatları, fiyat gibi tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabilecek.

Başkalarına ihtiyaç duymadan alışveriş yapabilecekler

Appstore, Google PlayStore’dan ücretsiz olarak cep telefonlarına indirilen bu uygulama sayesinde görme engelli bireyler, başka birinin yardımına ihtiyaç duymadan alışveriş yapma özgürlüğüne kavuşuyor. Uygulama aynı zamanda kıyafetleri yıkama, kombin oluşturma, ayırt edebilme konularında da çözümler sunuyor.

Bu fikir aslında Altı Nokta Körler Derneği‘nden Sevgi Bulut’un change.org üzerinden başlattığı kampanya ile başladı. Günlük hayatta, kıyafetlerin rengini anlama konusunda sıkıntılar yaşayan Bulut, “Kıyafetlerimizi alırken, genellikle çalışanlar bizlere kıyafetin rengi konusunda yardımcı oluyor ancak aldığımız kıyafetlerin rengini daha sonra unutuyorduk” diyor.

Görme engelli bireylere tek başına alışveriş yapma özgürlüğü sunan LCW Sense uygulaması sayesinde kıyafetin rengi, deseni, kumaş türü, yıkama talimatları, fiyatı gibi tüm bilgilere kolaylıkla ulaşılabiliyor. App Store, Google Play’den ücretsiz olarak cep telefonlarına indirilebilen uygulama ile görme engelli bireyler, etikette yer alan bilgileri dinleyerek, kıyafetlerin yıkama talimatlarını öğrenebiliyor, kombin oluşturabiliyor ve giysileri ayırt edebiliyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz