23 Eylül Pazartesi 2019

Güzellik uygulamaları tehlikeli olabilir!


Binlerce akıllı telefon işletim sistemi olan Android, dolandırıcılara karşı kullanıcılarını uyarıyor. Güzellik uygulamaları içindeki tehlikeye dikkat çeken Android, kullanıcıların fotoğraflarının çalınması durumuyla karşı karşıya kalabileceklerini söyledi. Milyonlarca kez indirilen uygulamalar, yüklü olan herkes için risk oluşturuyor. 

Google Play Store’da çoğu zaman tehlikeli uygulamalar karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar için güvenli olmayan uygulamalardan bazıları da güzellik paravanının arkasına saklanıyor. 

Akıllı telefonunuza indirdiğiniz uygulamanın tehlikeli olup olmadığını anlamanız ise oldukça zor. Siz farketmeden telefonunuza zarar veren uygulamalar şüpheleneceğiniz davranışlarda bulunmuyor. Kimi zaman başkalarına para kazandırmak için sizi reklam bombardımanına tutan uygulamalar kimi zaman da çektiğiniz selfielere siz farketmeden el koyuyor. Uygulama fotoğrafınızı aldıktan sonra bir başkasının sahte profil açıp sizin fotoğrafınızla internette varlık göstermesine neden oluyor ki bunun çoğu zaman kötü niyetli bir davranış olduğunu söylemeye gerek yok. 

Kötü amaçlı uygulamaların önüne nasıl geçilir?

Bir uygulamayı akıllı telefonunuza indirirken kısa bir araştırma yapmanızda fayda var. İlk etapta meşru gibi görünen uygulamalar aslında son derece tehlikeli olabilir. Bunun için kullanıcı yorumlarına bakabilirsiniz ya da uygulamanın geliştiricisini inceleyebilirsiniz. Bu bilgiler size önemli ipuçları verir. Başkalarının yorumlarında herhangi bir şüpheli açıklama görürseniz cesur olmak yerine o uygulamadan vazgeçmek en iyisi olabilir. 

Güzellik uygulamaları gibi birçok uygulamada benzer tehlikelerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

YAZAR: Hazal Orta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Watch GT 2

Huawei Watch GT 2 tanıtıldı! Özellikleri ve fiyatı

19 Eylül’de Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleştirilen Huawei etkinliği ile beraber Huawei Watch GT 2 özellikleri ve …

Bir Cevap Yazın