Hamileler emniyet kemerini nasıl takmalı?

0
1.039 Okunma

Anne adaylarının doğru emniyet kemeri kullanması, kaza anında oluşabilecek kalıcı problemlerin önüne geçiyor. Kaza anında, çarpmanın etkisiyle bir yetişkin öne doğru 3-5 tona kadar bir kuvvetle itiliyor. Emniyet kemeri karından geçtiğinden fetüs çok yüksek bir basınca maruz kalıyor. BeSafe markasının Türkiye Sorumlusu Dr. Kasım Yiğit, özellikle hamilelerin yolculuklardaki olası risklere karşı doğru emniyet kemerini tercih etmeleri gerektiğini söylüyor.

Tek bir kemerle hem siz hem de bebeğiniz güvende!

Hamilelikte seyahat güvenliği konusuna Türkiye’de yeteri kadar önem verilmediğini söyleyen Dr. Kasım Yiğit, “Hamilelik süresince, normalde kullanılan emniyet kemerinden daha güvenlilerinin tercih edilmesi gerekiyor. Türkiye’de hamilelikte seyahat güvenliği konusuna yeteri kadar önem verilmiyor, ancak bu konu oldukça önemli. Kaza sırasında fetüsün 3-5 tona kadar basınç görmesi çok ciddi bir durum. Aslında doğru emniyet kemeri kullanımı iki canın da güvenliğini sağlıyor. Anne adaylarına özel olarak yapılan doğru emniyet kemerlerinin alt bölümü, karın bölgesinden pelvise doğru uzanarak riskleri minimize ediyor. Hamilelerin buna önem vermelerini ve 9 ay boyunca dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz” diyor.

İşte, emniyet kemerinin doğru kullanımı;

Bebeğinize zarar vermemek için ister araç kullanın isterseniz yolcu koltuğunda oturun; emniyet kemerini karnınızın altından ve omuzdan saracak şekilde takabilirsiniz. Emniyet kemerinin rahiminize baskı yapmasından kaçının. Uzun süreli araç kullanımından da uzak durun. Günlük 6 saati aşmamasına özen gösterin. Ayrıca uzun seyahatlerde 2 saatte bir mola vermeniz, hem sizin hemde bebeğinizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz