Hangi puseti satın almalıyım?

0
899 Okunma

Doğum yaklaştı ve siz de heyecanla bebek alışverişi yapıyorsunuz. Bu sırada aklınızı en çok kurcalayacak ve önümüzdeki 3-4 sene boyunca hayatınızı en fazla etkileyecek olan alışveriş, puset alışverişi olacaktır.

Yaşam tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun bir puset sahibi olmak için pusetler hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Hatta bazen, bir değil, iki pusete ihtiyacınız olduğunu da fark edeceksiniz. İşte, pusetler hakkında bilmek istediğiniz her şey.

Seçeceğiniz puset, nasıl göründüğünden veya fiyatından önce, sizin hayat biçiminize ve yaşam şartlarına uyuyor mu, sorusunu sormalısınız.

Örneğin, otomobiliniz yoksa, ağır ve zor açılıp kapanan bir puseti toplu taşıma araçlarına taşımak büyük bir kabusa dönüşebilir.

Eğer otomobiliniz küçükse, katlandığında bile bagajınıza girmekte zorlanan bir puset nedeniyle bebeklerinizle gezmeye çıkmaktan soğuyabilirsiniz. Hatta otomobilinizi değiştirmeyi düşünmeye başlayabilirsiniz.

Eğer eviniz üst katlardaysa ve binada asansör yoksa, bir elinizde bebek, diğer elinizde puset, onca merdiveni çıkmanız mümkün olmayabilir.

AVM’lerde dolaşmayı seviyorsanız, mağazaların dar koridorları arasında rahatça dönüş yapabilecek bir puset seçmeyi düşünebilirsiniz.

İşte karşımıza çıkacak puset çeşitleri ve özellikleri

Standart puset: Bebeği sokağa çıkardığınızda rahatını ve güvenliğini sağlamak amacını taşıyan bu pusetleri çok farklı model ve boyutlarda bulunabilirsiniz. Bebekleri güneşten ve rüzgardan korurlar. Anneyle göz göze gelmek isteyen bebekler için, sepet farklı pozisyonlarda çevrilebilir. Genellikle katlanıp otomobil bagajına konulabilirler. Ağırlığına ve boyutuna dikkat ederek seçim yaparsanız, rahat edersiniz.

Jogging puseti: Spor yapmayı seven anne babaların tercih ettiği bu üç tekerlekli pusetlerle, bir yandan koşarken bir yandan puseti sürebilirsiniz. Hassas amortisörleri, şişme lastikleri ve büyük tekerlekleri sayesinde bebekler sarsıntıdan etkilenmeyecektir. Ayrıca hafif olmaları, kolayca durabilmeleri, anne/babanın spor yaparken pusetle koşabilmesine imkan verir.

Baston Puset: Çok hafif bir materyalden yapılan ve temel olarak çocuğun/bebeğin oturduğu/yattığı bir pratik araç olarak tasarlanmış olan baston pusetler, katlandığında iri bir şemsiye boyutlarına kadar küçülürler. Bir baston gibi elde taşınabilirler. Daha çok tatillerde, anne babaların iri pusetler taşımak istemediği noktalarda, yedek puset olarak görev yapar. Acil durumlar için evinizde, otomobilinizde, yazlığınızda mutlaka bir tane bulunmasını isteyebilirsiniz.

Otomobil koltuğu olabilen puset: Bu pusetlerin oturma bölümünü, pusetin metal iskeltinden ayırarak, otomobilinizin arka koltuğuna kolayca monte edebilirsiniz. Çeşitli otomobil firmaları, farklı standartları desteklediği için, alacağınız pusetin, sizin otomobilinizde kullanılan bebek koltuğu sistemiyle uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca, 36 kilonun altındaki çocukları (yaklaşık olarak 12 yaş civarı) otomobilde arka koltukta ve çocuk koltuğu ile taşımanın yasalarca zorunlu olduğunu da unutmamalsınız.

Ayrıca, pusetinizi alırken, ürünün TSEN 1888 standardına uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bu standart, bebek arabasının çocuklara zararlı olabilecek üretim ve tasarım hatalarına karşı dikkatle üretilmiş olduğunu ispat eder ve önemli bir ayrıntıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz