18 Nisan Pazar 2021

Hyundai dijital anahtar seneye gerçek oluyor!


Otomobillerle akıllı telefonlar arasındaki ilişki her geçen gün kuvvetleniyor. Hyundai otomobillerin anahtarı olma görevini akıllı telefona verme üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce Tesla Model 3’te otomobilin kilidinin akıllı telefon üzerinden açıldığını görmüştük. Ancak otomotiv dünyasında Tesla’dan daha uzun yıllardır faaliyet gösteren markalar da bu modaya ayak uyduruyor. 

Dijital anahtar sistemi için özellikler geliştiren Hyundai, bu sayede otomobilin kilidi açıldığı anda koltuğu, aynaları ve ses kontrollerini sürücünün ayarlarına otomatik olarak getirecek. 

Hyundai dijital anahtar sistemi ilk olarak 2020 Hyundai Sonata modelinde kendini gösterecek.

Dijital anahtar ilerleyen yıllarda Hyundai modellerinin hemen hemen hepsine sirayet edecek. Bu hem sürücülerin hem de araç paylaşımı sisteminin işini kolaylaştıracak. 

Hyundai dijital anahtar teknolojisi güvenlik ile ilgili bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Dijital şekilde kilidi açabilmenin hırsızlar için çok daha cazip olabileceği düşünülüyor. Bir hırsızın, otomobil sistemine sızıp kilidi etkisiz hale getirilebileceği söyleniyor. Hyundai ilerleyen günlerde bu güvenlik tereddütleri ile ilgili somut adımlar atacaktır. 

Hyundai dijital anahtarın çalışması için otomobile 4 santimetre yakın olması gerekiyor. Bu da aslında bir güvenlik önlemi. Bu arada dijital anahtar özelliğinin kullanılabilmesi için akıllı telefonun NFC desteğine sahip olması gerekiyor.

YAZAR: Hazal Orta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pembe renkli Bugatti Chiron Sport göz kamaştırıyor

Spor araba severlerin hayranlıkla takip ettiği Bugatti Chiron Sport 3 milyon dolarlık pembe versiyonu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir