30 Mayıs Cumartesi 2020

Akıllı ampullerdeki güvenlik açığı!


Bugün evlerdeki hemen hemen tüm elektrikli cihazları akıllı telefon ile kontrol etmek mümkün. Ancak çoğu teknoloji gibi bu konuda da hiçbir şey mükemmel değil. Akıllı ampullerde bile bazı güvenlik açıkları bulunuyor. 

Geçen ay Amerikan siber güvenlik şirketi Dark Cubes, akıllı ev cihazlarındaki potansiyel güvenlik tehditlerini ortaya koyan ayrıntılı bir rapor yayınladı. Dark Cubes, önemli perakende zincirlerinden satın aldığı bazı akıllı ev cihazlarını test etti. Bunun sonucunda ortaya dikkat çekici sonuçlar çıktı. Ancak şirket bunların şaşırtıcı olmadığını söyledi. 

Şirketin raporuna göre evdeki akıllı ampulün ışığını kısmak bile konum paylaşımına olanak sağlıyor. Bu cihazlar ilişkili olduları üreticilere ya da altyapının bulunduğu Çin’e bazı bilgileri kolayca paylaşabiliyor. 

Dark Cubes raporunda, tüketicilerin güvenliğe önem vermemeleri nedeniyle markaların da güvenlik unsuruna odaklanmayı göz ardı ettiğine değiniyor. 

Dark Cubes tam olarak hangi cihazlarda söz konusu açığın tespit edildiğini ise açıklamadı. 

YAZAR: Hazal Orta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpongeBob Apple Arcade’de maceraya koşacak

Apple’ın oyun servisi olarak bir süredir hayatımızda olan Apple Arcade, yeni oyunlarla kütüphanesini güncelliyor. SpongeBob: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir