iOS 11 ile birlikte Siri’nin sesi değişiyor

0
879 Okunma
iOS 11

Apple’ın dijital asistanı olan Siri, 2011 yılı ile birlikte kullanıma sunuldu. Kullanıma sunulduğu günden bu yana Apple kullanıcıları tarafından fazlaca ilgi gören Siri’nin sesi de ciddi ölçüde değişime uğradı. Yapılan güncellemelerde Siri’nin ses tonundaki robotik tını azaltılmaya çalışılsa da hala tam anlamı ile insansı bir ses tonuna sahip değil.

Apple geliştiricileri, bu durumu değiştirmek ve kullanışlı bir asistan olan Siri’nin daha insansı bir hizmet verebilmesini sağlamak amacıyla iOS 11 ile birlikte büyük bir değişim hedefliyor.

Daha insansı vurgular

Apple’ın dijital asistanı Siri, iOS 11 ile birlikte daha insansı ve robotik tınılardan arınmış bir ses tonuna sahip olacak. Apple’ın geliştirme ekibi, Siri’nin ses tonu ile ilgili en çok günlük hayattaki tını ve tonlamaları bölmekte zorlanıyor. Sesleri bu kadar bölmek ve yanıt oluşturabilmek için yeniden birleştirmek, bir telefon için büyük bir yük. Fakat Apple, geliştirdiği yeni yöntemler ile bu durumun üstesinden gelerek Siri’yi daha insansı bir kimliğe kavuşturmayı hedefliyor.

Siri

Apple’dan detaylı rapor

Apple, iOS 11 güncellemesinin yaklaştığı bu günlerde yeni bir araştırma raporu da yayınladı. Raporda Siri’nin sesinin daha insancıl bir tınıya getirilmesi ile ilgili detaylı bilgilendirmeler yer alıyor. Apple mühendisleri, iOS 11’de Siri için yeni bir kadın ses sanatçısı ile çalıştı. Sanatçı ile 2 milyon parçaya yakın yeni sesler kaydetti ve kayıtların uzunluğu 20 saati buluyor. Siri’nin yeni ses tonlamalarının, iOS 9 için 2015’te oluşturulan tonlamalara göre çok daha insansı ve profesyonel olduğundan bahsediliyor.

Siri’nin sesinin derin öğrenme üzerinde şekillendirildiğini açıklayan raporda, bu sayede ortaya daha pürüzsüz ve doğal bir ses çıktığından bahsediliyor.

Siri’ye yeni arayüz

iOS 11 ile birlikte Siri’nin kavuşacağı yeni ses tınısı ile birlikte, Siri’nin arayüzünde de bazı değişikliklerin yapılması bekleniyor. Bu değişim tepeden tırnağa bir yenilenme olmasa da, Siri’yi ses değişikliği ile de birlikte daha modern bir çizgiye taşıyacağı söyleniyor.

iOS 11’i sabırsızlıkla beklememiz için bir neden de Siri’den geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz