Teknolojik ürünler çocuk zekasını geliştiriyor

0
709 Okunma
Teknolojik ürünler çocuk zekasını geliştiriyor
Teknolojik ürünler çocuk zekasını geliştiriyor

Teknolojik ürünler çocuk zekasını geliştiriyor

Her geçen gün yenilenen teknolojik aletler büyüklerin olduğu kadar, çocukların da ilgisini çekiyor. Psikolog Tuba Dadaşoğlu, hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan cihazların çocukların zeka gelişimleri üzerindeki etkisini değerlendiriyor. Dadaşoğlu, ebeveynleri seçici olmaları ve çocuklarını teknolojinin faydalarından yoksun bırakmamaları konusunda uyarıyor.  

Teknolojik aletler çocuklar için öğretici olabilirler

Çocukların çağa ayak uydurmalarının ve kendi yaşıtlarıyla iletişim kurmalarının önemini belirten Psikolog Tuba Dadaşoğlu “Elbette ki teknolojik aletlerin çocuklar için bir hayli öğretici yanı bulunmaktadır. Birçok ebeveyn çocuğunun telefon, tablet, bilgisayar kullanımından dolayı şikayet ediyor. Aslına bakacak olursak bu aletler çocuğun daha hızlı bir şekilde öğrenmesini, araştırma, sorgulama becerilerinin gelişimini, dünyadaki kendi yaşıtları ile kolayca iletişime geçebilmesini ve en önemlisi kendini ifade etmesindeki gelişimine ciddi derecede katkı sağlamaktadır” diyor.

Çocukların internet kullanmasından korkmayın

Tuba Dadaşoğlu, çocuklarının internette gezinmelerinden rahatsız olan ebeveynlere de önemli tavsiyelerde bulunuyor. İnternetin, çocuklara eğitim hayatlarında oldukça olumlu etki sağladığını belirten Tuba Dadaşoğlu, “Çocuklar, okulda verilen projeler için bilgi toplar, hatta başka okuldaki veya ülkedeki gerekli bölümlerin uzmanlarına yazılarını gönderip fikir alışverişi yapabilirler. İnternet, çocukları yaratıcı fikirlere daha açık hale getirir” diyor. Gördüklerinden veya okuduklarından etkilenip yeni bilgiler öğrenen çocukların, bu durumla birlikte kendileri de yeni keşifler yapmak istediklerine dikkat çekiyor.  

Çocukların dijital oyun saatleri kontrol altına alınmalı

Tuba Dadaşoğlu, çocukların bilgisayar ve internet kullanma davranışlarının ebeveynler için rahatsızlık yarattığını dile getiriyor. Ebeveynlerin sıklıkla “Çocuğum bilgisayara/ tablete çok düşkün. Sürekli oyun oynuyor başından alamıyoruz” şikayetiyle kendisine danıştığını söylüyor. Bu konuda, çocukların yaşına göre bir kısıtlama yapılmasının öneminin altını çiziyor. Uzman Psikolog, okul öncesi dönemdeki çocukların oyun saatleri oldukça sınırlı olması ve aileler tarafından denetlenmesi gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde, çocukların gerçek yaşam ile sanal yaşam arasındaki farkı yakalayamadığı için sorun yaşayacağını belirtiyor. Okul öncesi dönemdeki çocukların oyun sürelerinin 20 dakikayı geçmemesi gerektiği konusunda ebeveynleri uyaran Tuba Dadaşoğlu, “İlköğretim dönemindeki çocuğun oyun saati 40 dakika şeklinde olmalıdır. Çocuk ortaokula geçtikten sonra, önceliği okuldaki ders ve ödevlerin olması şartıyla biraz daha esnek davranılabilir. Fakat okul derslerinde düşüş görülürse ebeveynler kısıtlama yoluna gitmelidirler. Lise dönemindeki gençler ise ailelerinin bu konudaki koruyucu, denetleyici, sınırlayan yaklaşımlarını kabul etmezler. Aileler bu noktada çocuklarına, dijital aletlerin zararları konusunda bilgi vererek ve bu dijital oyunlarda fazla vakit geçirmenin olumsuz yönlerini anlatarak onları yönlendirebilirler” diyor.  

Ebeveynler ne yapmalı?  

Psikolog Tuba Dadaşoğlu, ebeveynlere büyük iş düştüğünü açıklarken internet ve teknolojik cihaz kullanımı hakkında önemli tavsiyelerde bulundu:

  • Çocuklarınıza teknolojide var olan olası ‘’olumlu – olumsuz’’ yönleri hakkında bilgilendirmeler yapın. İnternet erişimini mutlaka denetleyin hatta uygun olmayan siteler içinde aile koruması uygulayın.
  • Teknolojik cihazları yasaklamak yerine kısıtlamalar getirin. Bu durumu, gerekçeleri ile birlikte net bir şekilde çocuklarınıza anlatıp bunları büyük bir kararlılıkla uygulayın.
  • Teknolojiyi çocuklarınıza karşı ‘ödül’ sistemi gibi algılattırmayın. Örnek vericek olursak; ‘’Eğer ödevini yaparsan bir saat daha fazla bilgisayar oynayabilirsin’’ gibi. Çocuğunuzun yaş grubuna uygun olan oyunları tercih edin, şiddet ve korku dolu içeriklerden uzak tutun.
  • Her şeyden önemlisi; çocukların en önemli rol modelleri siz değerli ebeveynleridir. Bu sebeple ilk önce siz çocuklarınıza model olun ve bu konudaki davranışlarınıza dikkat edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz