10 Nisan Cuma 2020

iPhone 11 Pro’nun ultra geniş açısından Türkiye manzaraları


Apple’ın iPhone 11 ailesi ile tekli kamera kurulumu rafa kaldırdı. 2019 yılında tanıtılan iPhone modellerinden iPhone 11, iki kamera ile karşımıza çıktı. iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max modellerinde ise üçlü kamera kurulumu kullanılmaya başlandı. Apple, iPhone modellerinin kamera özellikleri ile çıtayı bir adım daha yukarı taşıdı. Son olarak, iPhone 11 Pro’nun ultra geniş açısı ile neler yapabildiği de gerçekleştirilen bir proje ile gözler önüne serildi.

iPhone 11 Pro’nun ultra geniş açısı ile Türkiye

Profesyonel Türk fotoğrafçıları, iPhone 11 Pro ile Türkiye’yi fotoğrafladı. Ortaya çıkan manzaralarda iPhone 11 Pro’da yer alan ultra geniş açısının neler yapabildiğini de görmüş olduk.

Apple yapılan çalışma ile herkesi  İstanbul Boğazı’ndan, Haliç’e, Kayseri’nin Yılkı Atlarından Kapadokya’nın balonlarına Türkiye’nin büyüleyici manzaralarını daha geniş bir açıdan seyredebileceğiniz bir yolculuğa çıkarmış oldu.

Fotomuhabir Kerem Uzel yaptığı çalışmayı şöyle anlattı:

“Benim için İstanbul’u güzel kılan şey deniz. İstanbul Boğazı’nın insanı tesiri altına alan büyüleyici etkisinden yola çıkarak insanların denizle olan ilişkisi üzerinden şehir fotoğrafları çekmeyi planladım. İki yakadan sahil bölgeleri, Haliç üzerine yeni yapılmış köprü gibi alanları seçtim. iPhone 11’in ultrawide kamerasının geniş görüş açısı ile şehrin büyüklüğü ve insanların ne kadar küçük kaldığının hissini vermek istedim. Ve çekimlerimde mesafeleri de bunu öne çıkarak şekilde ayarladım.

Fotoğraflarımda post proses için Lightroom Appve PhotoshopApp‘den faydalandım. Ayrıca iPhone için JOBY TelePod Mobile Tripod kullandım. Ben genelde sokak fotoğrafçılığı yaptığım için ergonomik olarak beni rahatlattı ve daha hızlı çalışmamı sağladı.Ve tabii ki Ultra Wide çekimlerde kameranın olduğu köşeden parmağın fotoğrafın içine girmesi durumu engellenmiş oldu.”

Fotoğraf Dergisi Yayın Yönetmeni Ömer Serkan Bakır ise şunları söyledi:

“Kapadokya’nın en fotoğrafik konularından biri olan balonları bu kez aşağıdan iPhone 11 Pro ile fotoğrafladım. Balonların kalkışını fotoğrafladıktan sonra sarı tonları çok hoşuma giden bir balonu takip etmeye başladım. İndiği yerde balonu söndürmeye başladıklarında içerisine girip Ultra Geniş Açı kamerayla bu abartılmış perspektife sahip fotoğrafı çekebildim. Balonun içerisine giren ters ışık fotoğrafa ayrı bir hava kattı doğrusu…”

Çalışmaya aynı zamanda seyahat fotoğrafçısı Çiler Geçici, gezgin fotoğrafçılar Burçin ve Erdi Vahid de katıldı.

YAZAR: Hazal Orta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix Corona virüsü canlı yayınları

Netflix’ten yeni COVID-19 bilgilendirme yayınları

Dünyanın eve kapandığı şu günlerde büyük şirketler de sosyal medyanın gücünü daha kontrollü kullanmaya başlıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir