İş maillerinde gülen emoji kullanmak, sizi aptal gösteriyor

0
1.317 Okunma
Emoji

Bilimsel olarak gülümsediğiniz insanların sizi daha çok sevdiği kanıtladı. Peki dijital dünyada emoji ile gülümsemek de aynı etkiyi yaratıyor mu dersiniz?

Amsterdam, Haifa ve Ben-Gurion üniversitelerinin iş iletişimi konusunda yaptığı araştırma sonuçları bir hayli ilginç sonuçlar barındırıyor. Buna göre, iş maillerinde gülümseyen emoji kullanmak, iş arkadaşlarınızın sizi “aptal” olarak görmesine neden oluyor.

Emoji etkisi

Araştırma görevlisi Dr. Ella Glikson yaptığı açıklamada “Gülücüklü emoji, gerçek gülümsenin aksine olumlu intibayı arttırmıyor. Aksine, tam tersi bir etki yapıyor. Resmi iş maillerinde emoji gülücük, gerçek bir gülümseme değil” sözlerine yer verdi.

Social Psychological and Personality Science Journal‘da “Gülücüğün Karanlık Yüzü” başlığıyla yayınlanan makalede, 29 farklı ülkeden 549 katılımcının yer aldığı araştırma sonuçlarına yer verildi.

Yapılan deneyde bazı katılımcılara içerisinde gülümseyen emoji olan e-mailler, bazılarınaysa olmayan e-mailler gönderildi. Deney sonucunda emoji içeren maillerin negatif bir intiba bıraktığı sonucu çıkarken, katılımcılar emoji olmayan maillere çok daha detaylı ve içerik odaklı cevaplar yazdı.

Araştırmanın bir diğer ilginç sonucu da, insanlar kimden geldiğini bilinmeyen maillerde emoji olduğunda; maili gönderenin daha çok kadın olduğunu düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz