Japonlar’dan kötü ayak kokusunu ölçen robot

0
549 Okunma

Japonlar teknolojik ürünler geliştirme de sınır tanımıyor. ‘Next Technology’ adlı şirket ayak kokusundan muzdarip bir müşterisi için bu rahatsız edici kokunun derecesini ölçen sevimli bir robot köpek tasarladı. Robot köpek, ayak kokusu orta düzeyde iken havlıyor, koku çok güçlü ise bayılıyor.

Japonya’da Next Technology adlı firmanın geliştirdiği ‘Hana‘ (Japonca burun, ayrıca bir kadın ismi) adlı sevimli robot köpek, ayak kokusunun derecesini ölçüp kokunun sahibini uyaracak.

15 cm boyutlarındaki robot köpek orta derecede ayak kokusu tespit ettiğinde havlıyor ancak koku çok güçlü ise ‘bayılarak‘ kokuya tepki gösteriyor.

Kötü kokuya parfüm sıkıyor

Burnunda koku sensörü bulunan robot, koku eğer çok güçlüyse çevreye oda parfümü de sıkıyor. Next Technology çalışanı Kimika Tsuji robot köpeği üretmelerinin hikayesini de şöyle anlatıyor. Buna göre kendilerine gelen bir kişi kızının kendisine ayak kokusu olduğunu söylediğini anlatmış. Ancak kızı babasının duygularını incitme ihtimali olduğundan kokunun derecesinden bahsetmemiş.

Adamın talebi üzerine bu robotu geliştirdiklerini söyleyen Tsuji “Bu nedenle bu tatlı robotu yaptık” dedi. Next Technology şirketi, robotu 2018 yılında, yaklaşık 10 dolara satmaya hazırlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz