Kadınlar için girişimciliğin 7 temeli

0
108 Okunma

Modernleşen dünya ile birlikte kadınların da iş hayatındaki etkinliği giderek artış gösteriyor. Gerek kamu kuruluşları gerekse bankalar, kadın girişimciliğini desteklemek amacıyla, uygun vadeli ve uygun faizli kredi olanakları sunuyor.

Bu kapsamda Türkiye’de de kadın iş gücünün önemi her geçen gün daha fazla fark edilirken, kadınların iş dünyasındaki varlığını güçlendirmek amacıyla kamu ve özel sektör tarafından sunulan destekler sürekli artıyor.Zorlu iş dünyasında kadın girişimciler için bu zorluk mayın tarlasına dönüşebilir. Girişimcilikte başarı yolunda takip etmeniz gereken test edilmiş gerçek finansal kurallar var. İşte kadınlar için girişimciliğin 7 temeli;

Harcamalarınızı yavaşça artırın

Öncelikle StartUp projenizde sermayenizi dikkatle dağıtmalısınız. Bu, kaynaklar en üst düzeyde değeri elde etmek için kritik önem taşıyor. Öncelikle daha kritik olan altyapıya odaklanın. Gelir ve kar oluşturmaya başladıktan sonra, dikkatinizi yardımcı harcamalara çevirebilirsiniz.

Borçlarınızı tam olarak bilin

Kuruluşunuz ne kadar küçük olursa olsun, borçlarınızın ne olduğunu tam olarak bilmelisiniz. Mesela, emeklilik ve sağlık planları gibi çalışanlarınız için oluşturduğunuz yardım paketleri, onları dikkatli bir şekilde yönetemediğiniz sürece giderlerinizin artmasına neden olabilir. Kontrolünüz dahilinde olmayan olaylarda riski sınırlamak için bir işletme sigortası poliçesini araştırmak akıllıca olabilir.

Büyük hataları önlemek için küçük hatalar yapın

Büyük ölçekli bir girişimde bulunmadan önce, küçük bir deneme birimi kurun. Böylelikle her şeyin nasıl gittiğini görebilir, geliştirmek istediğiniz  fikrinizin ince ayarını yapabilir ve fikrinizin son sürümünü uygulamadan gerekli düzenleyici önlemleri alabilirsiniz.

Bir ağ kurun

Sosyal toplantılara ve mesleki konferanslara katılın. Potansiyel müşterilerinize fırsatlar sunun. Katıldığınız toplantılar ve seminerler de mutlaka yeni kişilerle tanışıp iş fikirlerinizi onlarla da paylaşın. Böylece farkında olmadan da olsa iş dünyasında geniş bir ağ’a sahip olabilirsiniz.

Nakit akışınızı analiz edin

Özellikle ilk finansmanınızı elde etmek için bir kredi almak zorunda kalmanız durumunda şirketinizin ilk günlerinde negatif nakit akışı yaşayabilirsiniz. İşlemlerinizi mevcut harcama, gelir ve tasarruf düzeyleriniz de ne kadar süreyle muhafaza edebileceğinizi tam olarak bilmeniz gerekir.

Müşterilerinize iyi izlenimler oluşturun

Firmanızın müşteriye dönük her yönü, profesyonellik ve yetkinliği ifade etmelidir. Hakkınızda izlenim oluşturan  unsurları gözden kaçırmayın, aksi takdirde büyük bir müşteri geri tepebilir. 

Kriz yönetiminde ustalaşın

İşinizi batırabilecek pek çok öngörülemeyen olay var: pazar tercihlerinde bir değişiklik, iyi finanse edilen bir rakibin ani ortaya çıkması veya hizmetleriniz için sadece azalan talep. İşlerinizin zorlaştığı zamanlarda acil bir fon oluşturmak akıllıca olacaktır. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz