Klima alımı ve kullanımı ile ilgili püf noktalar

0
290 Okunma
Klima Alırken ve Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktaları
Klima Alırken ve Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktaları

Yazın serin kalmak için çeşitli yollar var. Ama sıcaklıklar klima kullanımını kaçınılmaz hale getiriyorsa, yüksek nem oranı, gece-gündüz sıcaklık farkları konforsuz bir yaşam alanı sağlıyorsa, kontrol edilmesi zor bir döngü içerisine girebiliyoruz.

Akıllı Oda Termostatı Cosa’nın Kurucu Ortağı Dr. Emre Erkin klima satın alırken ve kullanırken dikkat etmemiz gereken püf noktaları anlatıyor:

Satın alırken şunlara dikkat edin:

  • Yüksek enerji sınıflı olması
  • Invertör teknolojisine sahip olması
  • Yetkili ve geniş servis ağına sahip olması
  • Kapasitesinin uygun olması (bunun için odanın ve pencerelerin konumu, pencere sayısı ve toplam alanı, kullanım alanı ve amacı, kişi sayısı gibi parametreleri hesaba katmak gerekir)
  • Yedek parçasının kolay bulunabilir olması
  • Montaj yerine uygun tipte bir klima olması

Kullanırken şunlara dikkat edin:

Mobilyalarınızı akıllıca yerleştirin

İç ünite ve dış ünite önüne hava akışını engelleyecek mobilya ve cisimler koymayınız. Bazen de farkında olmadan sadece koltuğunuzun arkasını veya masanızın üstünü serinletiyor olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için mobilyalarınızın yerlerini yeniden düzenlemek gerekir.

Gereksiz ısı kaynaklarına engel olun

Soğutulan hacim gün içinde çok güneş alıyorsa pencereleri perde ve jaluzi ile gölgeleyin. Ayrıca gerekli olmayan ışıkları söndürmek, oda içerisindeki ısıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Burada önemli olan klimanızın, karşı mücadele içerisinde olduğu ısıyı azaltmak ve dolayısıyla daha az gayret harcamasını sağlamak.

Klimanıza bakım yaptırın

Klimanızın hava filtreleri, biz farkında olmadan doğadan gelen bir takım toz, kir ve hatta bitki ve ağaç polenleri ile dolabilir. Her sene özellikle yaz ayından önce üreticinize bir genel bakım yaptırmanızda büyük fayda var.

Kullanacağınız mekanı kapalı tutun

Klimalar odadaki havayı alıp iç ünitede serinlettikten sonra tekrar içeri geri verirler. Eğer odanızdaki pencere ya da kapılarınız açık ise odanın dışından odaya sürekli sıcak hava akışı olacaktır.

Klimanızı uygun dereceye ayarlayın

Standartlara göre sağlıklı ve konforlu olan oda sıcaklığı 22-24 derece arasındadır. Unutmayın ki her 1 derece daha soğutmak için %5 ila %10 arası daha fazla enerji harcamış oluruz.

Yeni teknolojileri kullanın %40 tasarruf sağlayın

30 derece nemli ve sıcak bir havadan eve gelince klimayı 18 derecede çalıştırarak evi aniden soğutmaya çalışmak, klimayı bir açıp bir kapamak, uyurken veya evde yokken açık unutmak gibi birçok günlük alışkanlık faturalarımızın yükselmesindeki en büyük sebep.

Daha fazla bilgi için www.cosa.com.tr yi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz