Kripto para dünyasına yön veren 5 önemli kadın!

1
2.083 Okunma

İçlerinde başarılı bir Türk kadınının da bulunduğu kripto para birimleri için çalışan 5 önemli kadın ilham veriyor.

Teknoloji ile ilgilenen kadınların veya bu alanda faaliyet gösteren kadınların sayısı giderek artıyor ancak rakamlar hala düşük seviyelerde. Teknolojiyle ilgili iş kollarında çalışan kadınların oranı %25′lerdeyken, teknolojik alanda girişim yapan kadınların oranı  %5 sularında yüzüyor.

Şu anda kripto para alanındaki kadın kullanıcılar ve kadınların katılımcılığı ise yüzde beş ile yüzde yedi arasında değişiyor. Her alanda olduğu gibi bu alanda oyunu değiştiren ve yenilik getiren kadınlar var. Bu yazımızda Aralarında Türk’ün de bulunduğu bu kadınlardan birkaçını anlatacağız.

Rachel Wolfson

Kripto para düşüncesi ilk ortaya çıktığından beri takip eden ve bu konuda hırslı olduğunu dile getiren Wolfson, gazeteci ve girişimci. Dijital ekonominin birçok alanda duyulmasını sağlayan kişilerden biri. HuffPost‘ta yazarlık yapan Rachel, geleneksel varlıkların nasıl dijitalleştirerek korunacağından, kripto para deneyimlerine kadar her şeyi paylaşarak geniş bir kitleye ulaşıyor.

Yakın bir zamanda ise Bitcoin Magazine adlı dergide yazarlık yapmaya başladı.

Meltem Demirörs

meltem demirörs

Digital Currency Group(DCG) bünyesinde Geliştirme Müdürü olarak çalışan Demirörs, Cambridge Üniversitesinde okuduktan sonra master programını dünyaca bilinen MIT‘de yapmıştır.

DCG, dijital para birimlerine yatırım yapan bir firma olmasının yanında bu alanda çalışan şirketleri de destekleyerek finansın geleceğini değiştirmek için çalışmalar yapıyor. Meltem Demirörs ise bu şirket bünyesinde çalışanların birlik içinde hareket etmesini ve yeni stratejiler yaratarak şirketin büyümesini sağlıyor.

Bunlar dışınd, World Economic Forum‘unda Global Future Council on Blockchain üyesi olarak yer alıyor.

Ambre Soubiran

HSBC Global Bankacılık ve Piyasa şirketinde sekiz yıllık çalışma deneyimiyle kapital piyasada çalışmalar yapan Soubiran, finansal piyasa ve dijital varlıklara meraklı ve bunun dışında blockchain ile ilgili araştırmalar yapıyor.
Bu araştırmalar ve geliştirmeler, şirketi Kaiko için yaratıcı düşünceler ortaya koymasını beraberinde getiriyor.

2014 yılında kurduğu Kaiko, dijital para birimlerinin bilgilerini organize ederek diğer şirketlerin bu para birimlerini satın alarak büyümelerine yardımcı oluyor.

Pamela Morgan

Üzerinde az konuşulan konulardan biri de, konu kripto paralara gelince gerçek dünya yasalarının tartışılması ve analiz edilmesi gerekliliği. Morgan, bu durumu anlayan avukatlardan biri. Empowered Law isimli avukatlık şirketini kurarak kripto-dostu çalışmalarla dijital varlık birimlerinin korunmasını sağlayacak anlaşmalar yapıyor.

Aynı zamanda Third Key Solutions’ın kurucusu ve CEO‘su olan Morgan, bireysel ve işletmeler için özel verdiği danışmanlıklarla bireylerin veya şirketlerin dijital varlıklarını koruyabilmelerini sağlamak için danışmanlıklar yapıyor.

Anastasia Shvetsova

Blockchain topluluğunun her alanında görebildiğimiz kadınlar, halkla ilişkiler alanında da kripto paralara ilgi çekmek için çalışıyorlar.

Shvetsova, bunun en büyük örneği olabilir. Bitcoin’nin ilk günlerinden beri bu alana büyük bir ilgisi olan ve halkla ilişkiler sektöründe yüksek ücretler alarak büyük teknoloji firmaları için çalışmıştır. Son zamanlarda ise kripto para birimlerini yaymak ve ilgiye bu para birimlerine çekmek için şirketlerle çalışmakta ve yeni kurulan şirketlerin dijital para birimleriyle milyon dolarla kazanmalarını sağlamaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz