Levi’s akıllı kot ceket üretmeye hazırlanıyor

0
349 Okunma

Ünlü denim üreticisi Levi’s, Google ile yaptıkları açıklamada, akıllı bir kot ceket üreteceklerini duyurdu.

Project Jacguard aslında Google ve Levi’s için iki yıllık bir çalışmanın ürünü. İki firma, birlikte akıllı kumaş ve akıllı giysiler üreteceklerini iki yıl önce duyurmuşlardı. Şimdi ise bu çalışmaların ürünü olan ilk kot ceket olan Levi’s Commuter ortaya çıktı.

“Dokunmatik kumaş” diyebileceğimiz özel bir teknoloji üretmiş olan iki firma, bu yeni teknolojiyi bir kot ceket üzerine uygulayarak, kullanıcıların elektronik cihazlarına rahatça kumanda edebilmelerini sağlayacaklar.

El hareketlerini tanıyan kumaş

Ceketin sol kol manşetine yerleştirilen kontrol bölmesiyle, el hareketleri sayesinde, cekete bağlanmış olan akıllı telefonu kontrol etmek mümkün hale geliyor. Yayınlanan tanıtım videosunda, bir bisiklet sürücüsünün cebine koyduğu telefonda istediği şarkıyı dinlemek, navigasyon uyarıları almak, gelen telefonlara cevap vermek gibi işlemler için kol manşetinin üzerindeki özel kısıma parmaklarını sürtmesi veya bu bölüme yerleştirilmiş özel sensörün üzerinde ellerini oynatması yeterli oluyor. Kol manşetinin üzerine yerleştirilen minik sensör aynı zamanda telefonu cekete bağlayan Bluetooth alıcısı olarak kullanılıyor ve dilenirse ceketten çıkartılabiliyor. Böylece ceketi yıkarken, cihazın hasar görmesi de engelleniyor. Kol kısmındaki dokunmaya duyarlı doku ise yıkanabiliyor.

Levi’s’ın 350 dolar fiyat etiketiyle satışa çıkaracağı yeni kot ceket, aslında bir akıllı saatten de pahalı bir fiyat etiketine sahip.

Aynı kalitede kot ceketler 100 dolar seviyesindeyken, telefonlara benzer işlevler kazandıran akıllı kol saatleri 250 dolar seviyesinde bulunuyor.

Levi’s’ın akıllı ceketi Commuter, 2017’nin ikinci yarısında, hem kadınlar hem de erkekler için özel tasarımlarla piyasada olacak. Bakalım ne kadar satılacak?

https://www.youtube.com/watch?v=yJ-lcdMfziw

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz