Makyaj malzemelerinizin batch code’na hiç baktınız mı?

0
1.472 Okunma

Kozmetik ürünlerini satın alırken süt yoğurt gibi son kullanma tarihine bakma alışkanlığımız yok. Hatta bir çok reyon çalışanından “kozmetik ürünlerin son kullanma tarihi yoktur, ürün açıldıktan sonra başlar” cümlesini duyup inanmaya fazlasıyla alışkınız.

Hiç düşündünüz mü, belki de herkesin çok övdüğü o kremin size iyi gelmemesinin hatta alerji yapmasının sebebi belki de sadece raf ömrünün bitmiş olması. Bu konuyla ilgili bilmemiz gereken şeyleri şöyle sıralayabiliriz.

Alacağınız ürünlerin batch code’na bakın

Batch code” diyince biraz kulağa uzak geliyor olabilir. Kozmetiklerimizin altında, yanında yer alan bu sayı ve harfleri merak etmişliğimiz de belki hiç olmadı. Fakat her şey bu bir kaç sayı ve harfle çözülecek. Her iki ayda bir, güzellik ürünlerinize bakmaya ve onları kontrol etmeye çalışın, eğer tuhaf kokuyorsa elveda deme zamanı çoktan gelmiş demektir.

Ürünlerin hem kendi üzerinde, hem de kutularının üzerinde yer alması zorunlu olan bu numara aslında ürünün üretildiği an üzerine basılan, takip etmek amacıyla kullanılan bir “iz”. Batch code‘lar sayesinde ürünün sahte olup olmadığını da anlayabiliyorsunuz. Hangi gün üretildiğini de.

Batch code ile neler yapılabilir?

Satın aldığımız kozmetiklerin bir raf ömrü var, bir de biz ürünü açtıktan sonra oluşan son kullanma tarihleri. Kozmetiğin içerdiği etken maddelere göre belirlenmiş raf ömrü uzmanlar tarafından belirleniyor. Bu batch code ise, kozmetiğin hangi gün üretildiğini bulabilmemizi sağlıyor.

Kozmetiğin içerdiği etken maddelere göre belirlenmiş raf ömrü uzmanlar tarafından belirleniyor. Bu batch code ise, kozmetiğin hangi gün üretildiğini bulabilmemizi sağlıyor. Sizde kullandığınız makyaj malzemelerinin, önce ürün markasını seçip, ardından buradan sorgulayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz