Sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Go tanıtıldı!

0
341 Okunma

Sanal gerçeklik konusunda öncü markalardan biri olan Oculus, tek başına çalışabilen (standalone) VR gözlüğü Oculus Go modelini duyurdu. Bu model nispeten uygun bir fiyata sahip olacak.

Oculus nihayet merakla beklenen ve herhangi bir bilgisayar ya da akıllı telefona gerek duymayan bağımsız sanal gerçeklik gözlük ürününü resmi olarak duyurdu. San Jose’de düzenlenen Oculus Connect 4 etkinliğinde sahne alan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından duyurulan mobil sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Go adını aldı.

Oculus Go özellikleri

PC odaklı VR gözlüğü Oculus Rift ile VR teknolojisine büyük ivme katan marka, bir süre önce Facebook tarafından satın alınmıştı. Mobil tarafta Samsung’un Gear VR modeli ile yoluna devam eden firma, şimdi de cihazdan bağımsız çalışabilen VR gözlüğü resmi olarak tanıttı.

Oculus Go, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in hedefine göre 1 milyar kişiye sanal gerçeklik deneyimi yaşatabilecek. Bu modelin en büyük avantaj sağlayacağı nokta, bilgisayardan bağımsız olarak çalışabilmesi olacak. Samsung Gear VR gibi bir telefona da ihtiyaç duymayacak olan cihaz kolay bir kullanım şekli sunacak.

3 boyutlu ses veren hoparlöre sahip!

199 dolar fiyat ile satılacak olan Oculus Go, geniş açılı lensleri, 3 boyutlu ses verebilecek olan hoparlörleri ile farklılık yaratacak. Entegre hoparlörü ise kulaklık zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. Uygun fiyatlı oluşu ise alan takibi gibi Rift modelinde olan özelliğin kaldırılmasına neden olmuş. Bu da etrafa bakabileceğiniz ancak ölçüm ve konumlama yapmadığı için hareket edemeyeceğiniz anlamına geliyor.

Oculus GO, 2560 x 1440 çözünürlük sunacak. Cihazdaki panel tercihi ise LCD’den yana yapılmış. Cihazların OLED panellerini kullanan Rift ve Gear VR modellerine göre daha düşük tazeleme hızı sunacak olan bu gözlükte yer alan fast-switch teknolojisi ise LCD paneli VR için daha uygun hale getirecek. Yazılım noktasında ise net bir açıklama yok ancak Android tabanlı bir işletim sisteminin yer alması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz